"Sprawiedliwi". Literacka opowieść o tych, którzy nie godzili się na Rzeź Wołyńską
– Ukraińcy, którzy zdecydowali się pomóc Polakom, przeciwstawiali się swoim rodakom, bardzo często krewnym, płacąc za to męczeństwem. Wystarczyło, że ktoś zapłakał nad losem swoich polskich sąsiadów, by naraził się na wyrok śmierci – powiedziała Maryla Ścibor-Marchocka, autorka książki "Sprawiedliwi".
2019-09-22, 14:56
Posłuchaj
Bohaterami książki "Sprawiedliwi" są Ukraińcy, którzy ratowali Polaków z Rzezi Wołyńskiej. Autorka podkreśliła, że jest to element upamiętnienia tego, że potrafili zaryzykować własne życie po to, by pomóc sąsiadom.
– Często mamy pretensje do Żydów, i to słuszne, że nie pamiętają o tym, ile zrobiliśmy dla nich podczas II wojny światowej. Jednak sami nie jesteśmy lepsi ponieważ zapominamy o mieszkańcach Ukrainy, dzięki którym wielu naszych rodaków ocalało z pogromów na Wołyniu. Kiedy my pomagaliśmy Żydom, przeciwstawialiśmy się wspólnemu wrogowi. Kiedy Ukraińcy pomagali, to przeciwstawiali się swoim rodakom, bardzo często krewnym, płacąc za to męczeństwem – powiedziała Maryla Ścibor-Marchocka.
Śmierć za łzy
Rozmówczyni Polskiego Radia 24 wskazała, że wystarczyło, by Ukrainiec zapłakał nad losem Polaków, nie musiał pomagać, by narazić się na wyrok śmierci.
– Brakuje mi czegoś takiego, jak podkreślanie "Sprawiedliwych Ukraińców". Gdybyśmy w 1990 roku ustanowili dla nich medal, to myślę, że dzisiaj nie mielibyśmy problemu z banderyzmem. Można powiedzieć, że jest to pewna zaległość polskiego państwa – zaznaczyła Maryla Ścibor-Marchocka.
REKLAMA
Tragizm i heroizm zawarty w opowiadaniach
Książka "Sprawiedliwi" nie jest publikacją stricte historyczną. Znajduje się w niej 17 opowiadań, które są literacką rekonstrukcją tego, co działo się na ziemi wołyńskiej w tragicznych dla polskiego narodu dniach.
– Relacje, które udało mi się zebrać, zostały przekształcone w opowiadania. Każde z nich posiada metryczkę mówiącą o tym, skąd pozyskano źródło historyczne. Dodatkowo jest również esej, w którym opisuję trudności i drogę wyjścia z patowej sytuacji trwającej pomiędzy Polską a Ukrainą w kwestii ekshumacji. W książce jest również indeks Sprawiedliwych, czyli 1,3 tys. imion, nazwisk i przezwisk ludzi, którzy zdecydowali się na pomoc Polakom – wyjaśniła Maryla Ścibor-Marchocka.
Co kierowało Ukraińcami, którzy mordowali Polaków? Co kierowało Ukraińcami, którzy Polaków ratowali? O tym w całej rozmowie z Marylą Ścibor-Marchocką.
Audycję "Historyczne wydarzenie tygodnia" prowadził Tadeusz Płużański.
REKLAMA
Polskie Radio 24/db
--------------------------------------
Data emisji: 22.09.2019
Godzina emisji: 7:09
Polecane
REKLAMA