Rocznica zamordowania Witolda Pileckiego. Historyk: postać rotmistrza fascynuje

2022-05-22, 12:46

Rocznica zamordowania Witolda Pileckiego. Historyk: postać rotmistrza fascynuje
Zdjęcie z procesu rotmistrza Witolda Pileckiego . Foto: NAC/Domena publiczna

- Miano o nim nigdy nie rozmawiać, nie nagłaśniać jego osoby. Fenomenem jego pamięci polega na tym, że stało się wręcz odwrotnie - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Wróblewski z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Gościem był również historyk Jacek Karczewski. 25 maja 1948 roku, w więzieniu mokotowskim w Warszawie, strzałem w tył głowy zamordowany został z rozkazu władz komunistycznych Witold Pilecki. 

Oficer ZWZ-AK, w 1940 r. dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do Auschwitz, aby zdobyć informacje o obozie; po ucieczce z Auschwitz walczył w Powstaniu Warszawskim. W 1947 r. został aresztowany przez UB; torturowany i oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji, skazany na karę śmierci.

Czytaj również:

Zdaniem Jarosława Wróblewskiego postać rotmistrza Pileckiego przebiła się do świadomości społecznej. - Nigdy miano o nim nie rozmawiać, nie nagłaśniać jego osoby. Fenomenem jego pamięci polega na tym, że stało się wręcz odwrotnie. Rotmistrz Pilecki fascynuje, jego postawa jest godna naśladowania, ma w sobie kryształowość - stwierdził historyk Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. 

- Nie ma wątpliwości, że Witold Pilecki zasługuje na czołowe miejsce w panteonie narodowych bohaterów. Ostrzeżenia przed Rosją płynęły z Polski przez cały czas. Postać Pileckiego przypomina nam, że historia cały czas toczy się kołem, a dziś ponownie zagrożenie dla świata przyszło ze wschodu. Postać Witolda Pileckiego powinna powrócić z jeszcze większym natężeniem - wtórował mu Jacek Karczewski.

Polskie Radio przygotowało serwis specjalny poświęcony Witoldowi Pileckiemu

8 maja 1947 roku Pilecki został aresztowany przez komunistów. Przyznał potem, że - w porównaniu z tym, co robiła bezpieka - "Oświęcim był igraszką". Został oskarżony o nielegalne przekroczenie granicy, posługiwanie się fałszywymi dokumentami, brak rejestracji w Rejonowej Komendzie Uzupełnień, nielegalne posiadanie broni palnej, prowadzenie działalności szpiegowskiej na rzecz gen. Andersa oraz przygotowywanie zamachu na grupę dygnitarzy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.


Posłuchaj

Rocznica zamordowania rotmistrza Witolda Pileckiego (Historyczne wydarzenie tygodnia) 23:09
+
Dodaj do playlisty

 

Proces rotmistrza rozpoczął się 3 marca 1948. Już 15 marca został skazany na karę śmierci. Żona wraz z przyjaciółmi rozpaczliwie walczyła o jego ułaskawienie. O łaskę zabiegano m.in. u Józefa Cyrankiewicza, który wraz z nim był w Auschwitz.

Więcej w serwisie specjalnym Polskiego Radia zolnierzewykleci.polskieradio.pl.

25 maja 1948 roku wykonano wyrok strzałem w tył głowy. Rodzina miała się nigdy nie dowiedzieć, gdzie Pilecki został pochowany. Nie wydano jej ciała. Jak wspomina córka rotmistrza, nikt nie miał prawa o nim pisać ani nawet wymieniać jego nazwiska. Dopiero po 42 latach od procesu, w demokratycznej Polsce, wyrok anulowano. Żona Pileckiego doczekała jego rehabilitacji.

* * *

Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"

Prowadzi: Tadeusz Płużański

Goście: Jarosław Wróblewski (historyk, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL), Jacek Karczewski (historyk)

Data emisji: 22.05.2022

Godzina emisji: 11.07

PR24

Polecane

Wróć do strony głównej