more_horiz

Rocznica zamordowania Witolda Pileckiego. Historyk: postać rotmistrza fascynuje

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2022 12:46
- Miano o nim nigdy nie rozmawiać, nie nagłaśniać jego osoby. Fenomenem jego pamięci polega na tym, że stało się wręcz odwrotnie - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Wróblewski z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Gościem był również historyk Jacek Karczewski. 25 maja 1948 roku, w więzieniu mokotowskim w Warszawie, strzałem w tył głowy zamordowany został z rozkazu władz komunistycznych Witold Pilecki. 
Zdjęcie z procesu rotmistrza Witolda Pileckiego
Zdjęcie z procesu rotmistrza Witolda Pileckiego Foto: NAC/Domena publiczna

Oficer ZWZ-AK, w 1940 r. dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do Auschwitz, aby zdobyć informacje o obozie; po ucieczce z Auschwitz walczył w Powstaniu Warszawskim. W 1947 r. został aresztowany przez UB; torturowany i oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji, skazany na karę śmierci.

Czytaj również:

Zdaniem Jarosława Wróblewskiego postać rotmistrza Pileckiego przebiła się do świadomości społecznej. - Nigdy miano o nim nie rozmawiać, nie nagłaśniać jego osoby. Fenomenem jego pamięci polega na tym, że stało się wręcz odwrotnie. Rotmistrz Pilecki fascynuje, jego postawa jest godna naśladowania, ma w sobie kryształowość - stwierdził historyk Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. 

- Nie ma wątpliwości, że Witold Pilecki zasługuje na czołowe miejsce w panteonie narodowych bohaterów. Ostrzeżenia przed Rosją płynęły z Polski przez cały czas. Postać Pileckiego przypomina nam, że historia cały czas toczy się kołem, a dziś ponownie zagrożenie dla świata przyszło ze wschodu. Postać Witolda Pileckiego powinna powrócić z jeszcze większym natężeniem - wtórował mu Jacek Karczewski.

Polskie Radio przygotowało serwis specjalny poświęcony Witoldowi Pileckiemu

8 maja 1947 roku Pilecki został aresztowany przez komunistów. Przyznał potem, że - w porównaniu z tym, co robiła bezpieka - "Oświęcim był igraszką". Został oskarżony o nielegalne przekroczenie granicy, posługiwanie się fałszywymi dokumentami, brak rejestracji w Rejonowej Komendzie Uzupełnień, nielegalne posiadanie broni palnej, prowadzenie działalności szpiegowskiej na rzecz gen. Andersa oraz przygotowywanie zamachu na grupę dygnitarzy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.


Posłuchaj
23:09 PR24 2022_05_22-11-07-24.mp3 Rocznica zamordowania rotmistrza Witolda Pileckiego (Historyczne wydarzenie tygodnia)

 

Proces rotmistrza rozpoczął się 3 marca 1948. Już 15 marca został skazany na karę śmierci. Żona wraz z przyjaciółmi rozpaczliwie walczyła o jego ułaskawienie. O łaskę zabiegano m.in. u Józefa Cyrankiewicza, który wraz z nim był w Auschwitz.

Więcej w serwisie specjalnym Polskiego Radia zolnierzewykleci.polskieradio.pl.

25 maja 1948 roku wykonano wyrok strzałem w tył głowy. Rodzina miała się nigdy nie dowiedzieć, gdzie Pilecki został pochowany. Nie wydano jej ciała. Jak wspomina córka rotmistrza, nikt nie miał prawa o nim pisać ani nawet wymieniać jego nazwiska. Dopiero po 42 latach od procesu, w demokratycznej Polsce, wyrok anulowano. Żona Pileckiego doczekała jego rehabilitacji.

* * *

Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"

Prowadzi: Tadeusz Płużański

Goście: Jarosław Wróblewski (historyk, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL), Jacek Karczewski (historyk)

Data emisji: 22.05.2022

Godzina emisji: 11.07

PR24

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem