Działaczka "Solidarności": internowane kobiety pierwszy uhonorował Lech Kaczyński

2019-12-15, 07:30

Działaczka "Solidarności": internowane kobiety pierwszy uhonorował Lech Kaczyński
Prezydent Lech Kaczyński wręczył Ordery Odrodzenia Polski i Złote Krzyże Zasługi kobietom, które były więzione, internowane i represjonowane przez władze komunistyczne. Foto: PAP/Grzegorz Jakubowski

W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie odbyła się w sobotę konferencja "Kobiety w walce o niepodległość". Jedna z organizatorek tego wydarzenia, Alina Cybula-Borowińska, mówiła w Polskim Radiu 24, że pomysł zorganizowania tego wydarzenia powstał w 2015 roku.

Posłuchaj

Alina Cybula-Borowińska o konferencji "Kobiety w walce o niepodległość" (Polskie Radio 24)
+
Dodaj do playlisty

- Pierwsze nasze spotkanie odbyło się, kiedy przygotowałam swoje koleżanki do odznaczenia Krzyżem Wolności i Solidarności. To się odbyło w 2015 roku, na terenie Pałacu Prezydenckiego. Wtedy powstał pomysł, by spotkać się większą grupą - mówiła Alina Cybula-Borowińska.

Powiązany Artykuł

premier 1200.jpg
Premier: życie kobiet naznaczone łzami i krwią było kluczem do naszej wolności

Dostrzeżenie za Lecha Kaczyńskiego

Gość Polskiego Radia 24 przypomniała, że poświęcenie kobiet internowanych zaczęto dostrzegać dopiero za czasów prezydentury Lecha Kaczyńskiego. - Wcześniej nie było godnego uhonorowania. Uhonorowaniem nie jest emerytura w wysokości 1100 złotych i 400 złotych dodatku. My nie potrzebujemy opieki, my potrzebujemy godnego życia. Osoby internowane to nie osoby niezaradne - zaznaczyła. 

Przypomniała też, że kobiety w czasie stanu wojennego internowano m.in. w Gołdapi i Darłówku. - Ja pierwszy raz internowana byłam w Gołdapi, a drugi raz - kiedy porwano mnie z ulicy - trafiłam do Darłówka. Najwięcej kobiet przebywało w Gołdapi - mówiła.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Prezydent Andrzej Duda: władze komunistyczne w swojej naturze miały zbrodniczość

Jak wspomina, był tam lepsze warunki niż w innych miejscach internowania. - Nie było metalowych misek, były normalne talerze i tapczany - mówiła. Podkreślała też, że nie pozwalano na kontakt z rodziną.

Historia stanu wojennego w Zakładach Wytwórczych Urządzeń Telefonicznych

W nagraniu także historia strajku w grudniu 1981 roku w Zakładach Wytwórczych Urządzeń Telefonicznych, opowiedziana po latach przez jego uczestniczkę. Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

Zobacz serwis specjalny poświęcony stanowi wojennemu w Polsce:

src="http://static.prsa.pl/3ab8a157-2f35-48fb-bac0-16cf62734030.file"

***

Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Alina Cybula-Borowińska (prezes Stowarzyszenia Kobiet Internowanych i Represjonowanych)

Data emisji: 15.12.19

Godzina emisji: 7.06

Polskie Radio 24, PAP/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej