more_horiz

"To był moment, w którym czuliśmy wielką wspólnotę". Jan Józef Kasprzyk wspomina dzień, w którym zmarł Jan Paweł II

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2023 12:29
- W dniu śmierci Jana Pawła II nie było chyba w Polsce człowieka, który by nie chciał stać obok swojego rodaka i razem przeżywać żałobę po odejściu osoby, która zmieniła bieg historii Polski, Europy i świata - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Jan Józef Kasprzyk opowiedział w Polskim Radiu 24 o pontyfikacie św. Jana Pawła II
Jan Józef Kasprzyk opowiedział w Polskim Radiu 24 o pontyfikacie św. Jana Pawła IIFoto: Lucky Team Studio/Shutterstock

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk opowiedział na antenie Polskiego Radia 24 o celach i wartościach, jakimi za życia kierował się św. Jan Paweł II. Jak przypomniał, śmierć papieża Polaka miała miejsce w czasie Wielkiego Postu i "dla wszystkich były to swego rodzaju rekolekcje narodowe". Dodał, że każdy z nas dobrze pamięta te chwile. - To był moment, w którym czuliśmy wielką wspólnotę - podkreślił.

Gość audycji dodał, że "Janowi Pawłowi II zależało, abyśmy byli skupieni wokół wartości, którym on był zawsze wierny". Podkreślił, że 2 kwietnia 2005 r. był jednym z nielicznych momentów w najnowszej historii Polski, który nas wszystkich, bez względu na poglądy czy sympatie polityczne, połączył.

Św. Jan Paweł II. 18. rocznica śmierci

- W dniu śmierci Jana Pawła II nie było chyba w Polsce człowieka, który by nie chciał stać obok swojego współrodaka i razem przeżywać żałobę po odejściu osoby, która zmieniła bieg historii Polski, Europy i świata. Człowieka, dzięki któremu jesteśmy wolni. Powiedzmy sobie uczciwie i szczerze - co do tego nie było chyba dotychczas żadnych wątpliwości - skomentował.

Jak przypomniał, gdyby nie Ojciec Święty Jan Paweł II i jego pierwsza pielgrzymka do Polski w 1979 r., to nie byłoby ruchu Solidarności, który zapoczątkował upadek komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej. - W 2005 r. nikt nie podważał jakichkolwiek zasług Karola Wojtyły dla historii Polski i Kościoła. Dziś to się dzieje. Przyznam szczerze, że chyba nie tylko ja jestem tym zdumiony. Nie sądziłem, że doczekam momentu, w którym trzeba będzie bronić Jana Pawła II - powiedział.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
18:58 PR24_mp3 2023_04_02-11-10-07.mp3 Jan Józef Kasprzyk o pontyfikacie św. Jana Pawła II ("Historyczne wydarzenie tygodnia"/Polskie Radio 24) 

***

Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Jan Józef Kasprzyk (szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych)

Data emisji: 2.04.2023 r.

Godzina emisji: 11.06

ng/PR24

Zobacz także

Zobacz także