X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

8. Foto-Art Festival w Bielsku-Białej

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2019 11:39
Kilkuset autorów z różnych stron świata - z Europy, Ameryki, Afryki oraz Azji, ponad 20 tys. odwiedzających. Tak w liczbach prezentują się dotychczasowe edycje Foto-Art Festival, którego 8. odsłona odbywa się w Bielsku-Białej. W audycji "Kulturalnie na temat" Inez Baturo, dyrektor generalna wydarzenia, oraz Daniel Kusak, uczestnik festiwalu, przybliżyli szczegóły imprezy.
Audio
  • 12.10.19 Inez Baturo: nasz festiwal od samego początku stawia na wielokulturowość.
Spotkanie autorskie podczas FotoArtFestival
Spotkanie autorskie podczas FotoArtFestivalFoto: mat. org./Piotr Bieniecki

Międzynarodowe biennale - FotoArtFestival – organizowane jest od 2005 roku przez Fundację Centrum Fotografii oraz Miasto Bielsko-Biała. Podczas festiwalu pokazywane jest szerokie spektrum fotografii analogowej i cyfrowej - dokument, reportaż, portret, pejzaż, reklama, eksperyment.

Werdowny zaklad 1200.jpg
Agnieszka Pajączkowska: zdjęcia mają status osobistej pamiątki

– W tych pracach można zauważyć, że coraz częściej artyści kierują się do środka, w głąb siebie. Wcześniej w fotografii było więcej spojrzenia na świat zewnętrzny, fotograf był rodzajem podglądacza, anonimowego świadka wydarzeń stojącego tak jakby za szybą. Nie był uczestnikiem, a bardziej obserwatorem. Obecnie dominują autoportrety oraz fotografie, dla których świat zewnętrzny jest traktowany jako pewien pretekst do wyrażenia czegoś, co dręczy mnie, jako jednostkę – wyjaśniła Inez Baturo.

Mistrzowie fotografii z 20 krajów

W tym roku FotoArtFestival potrwa do 27 października. Zaproszenie otrzymali wybitni artyści z Polski i zagranicy, łącznie Bielsko-Biała gości przedstawicieli fotografii artystycznej z 20 krajów świata.

– Każdy z autorów to bardzo duże nazwisko w fotografii. Mają oni sporo do powiedzenia o tej dziedzinie. Ludzie tłumnie przybywają na spotkania z artystami, którzy mówią o swojej technice pracy, a także prezentują zdjęcia, prace multimedialne, a także odpowiadają na pytania publiczności. Nasz festiwal od samego początku stawia na wielokulturowość, na to żebyśmy patrzyli na fotografię z różnych kątów i aspektów. Stąd właśnie szerokie grono zaproszonych twórców – wskazała Inez Baturo.

Projekcje filmowe, instalacje i "Planeta [nie] Niebieska"

Na wystawach towarzyszących festiwalowi widzowie zobaczą również fotografię dawną i współczesną. Barwną i czarno-białą. Tradycyjne odbitki analogowe i doświadczenia cyfrowe. A do tego wiele ciekawych projekcji filmowych. Instalację zatytułowaną "Planeta [nie] Niebieska" prezentuje na FotoArtFestival również Daniel Kusak, który określił ją jako mobilną rzeźbę.

Szymon Rogiński 1200.jpg
"Internety". Zderzenie dwóch rzeczywistości na zdjęciach Szymona Rogińskiego

– Opowiada ona o wsparciu, złotej idei wzajemności, że podajemy sobie dłonie. Praca ma kształt wielkiej, bo ponad dwumetrowej piłki przypominającej włóczkę stworzoną z trzymających się dłoni. Ma to być symboliczny wyraz tego, żebyśmy współpracowali ze sobą, wspierali się i nie poddawali – podkreślił artysta.  

Aspekt edukacyjny i charytatywny

Jednym z zadań FotoArtFestivalu jest funkcja edukacyjna. W programie są liczne warsztaty fotograficzne z zakresu techniki i estetyki zdjęć. Tegoroczną nowością będzie również aukcja fotogramów o charakterze kolekcjonerskim, z której dochód przeznaczony będzie na cele charytatywne.

Audycję prowadziła Katarzyna Cygler.

Polskie Radio 24/db

-------------------------------------

Data emisji: 12.10.2019

Godzina emisji: 23.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fotograficzna twórczość Andrzeja Zygmuntowicza

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2019 11:07
Przewodniczący Rady Artystycznej Związku Polskich Artystów Fotografików, wykładowca uniwersytecki zajmujący się historią polskiej i światowej fotografii, a także juror w wielu konkursach. Gościem audycji "Głębia ostrości" był Andrzej Zygmuntowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historyczne momenty w obiektywie aparatu

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2019 21:03
– Zdjęcie, na którym widać świecący krzyż, było dla mnie najważniejsze. Zostanie ono ze mną na zawsze. Wyrażało pewnego rodzaju triumf i to pokazała osoba, która je wykonała – powiedziała fotograf Marta Smolańska. – Dla mnie to niezwykle symboliczne zdjęcie – dodał Andrzej Hrechorowicz, były fotograf prezydenta Andrzeja Dudy.
rozwiń zwiń