8. Foto-Art Festival w Bielsku-Białej

2019-10-13, 11:39

8. Foto-Art Festival w Bielsku-Białej
Spotkanie autorskie podczas FotoArtFestival. Foto: mat. org./Piotr Bieniecki

Kilkuset autorów z różnych stron świata - z Europy, Ameryki, Afryki oraz Azji, ponad 20 tys. odwiedzających. Tak w liczbach prezentują się dotychczasowe edycje Foto-Art Festival, którego 8. odsłona odbywa się w Bielsku-Białej. W audycji "Kulturalnie na temat" Inez Baturo, dyrektor generalna wydarzenia, oraz Daniel Kusak, uczestnik festiwalu, przybliżyli szczegóły imprezy.

Posłuchaj

12.10.19 Inez Baturo: nasz festiwal od samego początku stawia na wielokulturowość.
+
Dodaj do playlisty

Międzynarodowe biennale - FotoArtFestival – organizowane jest od 2005 roku przez Fundację Centrum Fotografii oraz Miasto Bielsko-Biała. Podczas festiwalu pokazywane jest szerokie spektrum fotografii analogowej i cyfrowej - dokument, reportaż, portret, pejzaż, reklama, eksperyment.

Powiązany Artykuł

Werdowny zaklad 1200.jpg
Agnieszka Pajączkowska: zdjęcia mają status osobistej pamiątki

– W tych pracach można zauważyć, że coraz częściej artyści kierują się do środka, w głąb siebie. Wcześniej w fotografii było więcej spojrzenia na świat zewnętrzny, fotograf był rodzajem podglądacza, anonimowego świadka wydarzeń stojącego tak jakby za szybą. Nie był uczestnikiem, a bardziej obserwatorem. Obecnie dominują autoportrety oraz fotografie, dla których świat zewnętrzny jest traktowany jako pewien pretekst do wyrażenia czegoś, co dręczy mnie, jako jednostkę – wyjaśniła Inez Baturo.

Mistrzowie fotografii z 20 krajów

W tym roku FotoArtFestival potrwa do 27 października. Zaproszenie otrzymali wybitni artyści z Polski i zagranicy, łącznie Bielsko-Biała gości przedstawicieli fotografii artystycznej z 20 krajów świata.

– Każdy z autorów to bardzo duże nazwisko w fotografii. Mają oni sporo do powiedzenia o tej dziedzinie. Ludzie tłumnie przybywają na spotkania z artystami, którzy mówią o swojej technice pracy, a także prezentują zdjęcia, prace multimedialne, a także odpowiadają na pytania publiczności. Nasz festiwal od samego początku stawia na wielokulturowość, na to żebyśmy patrzyli na fotografię z różnych kątów i aspektów. Stąd właśnie szerokie grono zaproszonych twórców – wskazała Inez Baturo.

Projekcje filmowe, instalacje i "Planeta [nie] Niebieska"

Na wystawach towarzyszących festiwalowi widzowie zobaczą również fotografię dawną i współczesną. Barwną i czarno-białą. Tradycyjne odbitki analogowe i doświadczenia cyfrowe. A do tego wiele ciekawych projekcji filmowych. Instalację zatytułowaną "Planeta [nie] Niebieska" prezentuje na FotoArtFestival również Daniel Kusak, który określił ją jako mobilną rzeźbę.

Powiązany Artykuł

Szymon Rogiński 1200.jpg
"Internety". Zderzenie dwóch rzeczywistości na zdjęciach Szymona Rogińskiego

– Opowiada ona o wsparciu, złotej idei wzajemności, że podajemy sobie dłonie. Praca ma kształt wielkiej, bo ponad dwumetrowej piłki przypominającej włóczkę stworzoną z trzymających się dłoni. Ma to być symboliczny wyraz tego, żebyśmy współpracowali ze sobą, wspierali się i nie poddawali – podkreślił artysta.  

Aspekt edukacyjny i charytatywny

Jednym z zadań FotoArtFestivalu jest funkcja edukacyjna. W programie są liczne warsztaty fotograficzne z zakresu techniki i estetyki zdjęć. Tegoroczną nowością będzie również aukcja fotogramów o charakterze kolekcjonerskim, z której dochód przeznaczony będzie na cele charytatywne.

Audycję prowadziła Katarzyna Cygler.

Polskie Radio 24/db

-------------------------------------

Data emisji: 12.10.2019

Godzina emisji: 23.35

Polecane

Wróć do strony głównej