more_horiz

Festiwale filmowe w pandemii. "Łączymy dwie przestrzenie"

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2022 10:38
- Tak naprawdę robimy nie jeden festiwal, ale dwa festiwale równocześnie, bo zarówno dla widzów, którzy mogą do nas przyjechać na edycję stacjonarną, jak i dla tych, którzy chcą uczestniczyć w edycji online - mówiła o organizacji festiwali filmowych w audycji "Kulturalnie na temat" na antenie Polskiego Radia 24 Malwina Czajka, dyrektor Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja i Festiwalu Script Fiesta. - Mamy nadzieję, że formuła łącząca dwie przestrzenie będzie na tyle atrakcyjna, że dotrze do dużo większej liczby uczestników - dodał Przemysław Glajzner, dyrektor Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja i Festiwalu Script Fiesta. 
Organizacja festiwali filmowych w czasie pandemii COVID-19
Organizacja festiwali filmowych w czasie pandemii COVID-19Foto: shutterstock/Fer Gregory

W marcu 2020 roku pojawienie się wirusa SARS-CoV-2 wywróciło życie do góry nogami. Także to życie kulturalne. Zamknięto kina i teatry. Wówczas znaczna część przeniosła się do internetu, aby nadal mieć kontakt z widzem. Za chwilę od tego czasu minie 2 lata. Malwina Czajka, jedna z osób organizujących filmowy festiwal, przyznała na antenie Polskiego Radia 24, że praca nad dużym wydarzeniem kulturalnym w czasie pandemii jest inna, niż przed rokiem 2020.

- Tak naprawdę robimy nie jeden festiwal, a dwa festiwale równocześnie, bo zarówno dla widzów, którzy mogą do nas przyjechać na edycję stacjonarną, jak i dla tych, którzy chcą uczestniczyć w edycji online - powiedziała.

Jednocześnie dyrektor Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja i Festiwalu Script Fiesta oświadczyła, że jest to duże wyzwanie, ale dzięki temu, można dotrzeć do nowego odbiorcy.

- Każdy może uczestniczyć w naszych festiwalach, z każdego miejsca w Polsce, mając możliwość zobaczenia filmów, które prezentujemy, usłyszenia naszych gości i uczestniczenia w debatach - oznajmiła Malwina Czajka.

Przemysław Glajzner dodał, że mimo iż w 2021 roku mogliśmy uczestniczyć w różnych wydarzeniach po lockdownach wprowadzonych w 2020 roku, to i tak nowy rok zaczyna się niepokojąco, ponieważ w Stanach Zjednoczonych odwołano największy festiwal filmowy - "Sundance Film Festival".

- My przygotowujemy dwa warianty wydarzeń, które będą miały swoje odsłony zarówno stacjonarnie, jak i online - powiedział. - Mamy nadzieję, że formuła łącząca dwie przestrzenie będzie na tyle atrakcyjna, że dotrze do dużo większej liczby uczestników, niż miało to miejsce przed pandemią - dodał Glajzner.

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
22:42 PR24_mp3 2022_01_08-23-36-26.mp3 Przemysław Glajzner i Malwina Czajka o organizacji festiwali filmowych w czasie pandemii COVID-19 ("Kulturalnie na temat"/ PR24)

***

Audycja: "Kulturalnie na temat"

ProwadzącyKatarzyna Cygler

Gość: Przemysław Glajzner, Malwina Czajka (dyrektorzy Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja i Festiwalu Script Fiesta)

Data emisji: 09.01.2022

Godzina emisji: 23.35

bf


Zobacz także

Zobacz także