more_horiz

Jerzy Grzegorzewski - wspomnienie

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2020 22:29
9 kwietnia minęła 15. rocznica śmierci reżysera, scenografa, jednego z największych powojennych wizjonerów polskiego teatru - Jerzego Grzegorzewskiego. W audycji "DOMAGAŁAsięTEATRU" wspominali go jego aktorzy: Jerzy Radziwiłowicz i Wojciech Malajkat.
Audio
  • J. Radziwiłowicz i W. Malajkat we wspomnieniach o J. Grzegorzewskim ("Domagała się teatru")
Jerzy Grzegorzewski
Jerzy GrzegorzewskiFoto: PAP/Andrzej Rybczynski

- Jerzego Grzegorzewskiego poznałem podczas pracy przy "Weselu" w Starym Teatrze w Krakowie, chyba w 1977 roku. Było to spotkanie niezwykłe, gdyż najpierw trzeba było zrozumieć teatralny język, który on proponował, co zajmowało trochę czasu - wspominał Jerzy Radziwiłowicz. Jak dodał - zanurzał się w świecie Grzegorzewskiego z wielką przyjemnością.

ginczanka proba spektakl free 1200.jpg
"Ginczanka. Przepis na prostotę życia" w reż. Anny Gryszkówny w Teatrze Łaźnia Nowa

Wojciech Malajkat, z kolei wspominał, że z Jerzym Grzegorzewskim spotkał się zaraz po szkole, gdy trafił do obsady "Dziadów" w warszawskim Teatrze Studio. - Było to niezwykłe przeżycie, rodzaj zanurzenia w rzeczywistość, która porażała. Wyobraźnia, poczucie humoru Grzegorzewskiego oraz inspiracje, tak charakterystyczne dla jego teatralnej pracy, były dla mnie odkryciem, którego nigdy nie zapomnę - dodał aktor.

Jerzy Radziwiłowicz podkreślił, że dopóki powstawał spektakl, działo się coś, co można określić przymiotnikiem "fascynujące". - Jurek nie wiedział do końca, jaki będzie finał jego spektaklu, a my z nieukrywanym zainteresowaniem czekaliśmy, aż się to wszystko wykrystalizuje - dodał Wojciech Malajkat.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

***

Audycja: "DOMAGAŁAsięTEATRU"

Prowadzący: Tomasz Domagała

Goście: Jerzy Radziwiłowicz i Wojciech Malajkat

Data emisji: 11.04.2020

Godzina emisji: 22.06


PR24/jj

Zobacz także

Zobacz także