more_horiz

Zofia Czekalska ps. "Sosenka": nie mam i nie miałam w sobie nienawiści

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2018 18:20
- Harcerstwo polega na tym, żeby nieść pomoc bliźnim i spowodowało, że zostałam powstańcem - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Zofia Czekalska ps. "Sosenka" harcerka i łączniczka w czasie Powstania Warszawskiego.
Audio
Zofia Czekalska ps. Sosenka
Zofia Czekalska ps. SosenkaFoto: PR24/AK

- Pierwszego dnia nie wstąpiłam do powstania. Chodziłam po piwnicach, bo niektórzy ludzie tylko tam siedzieli - wspominała Zofia Czekalska. Gość programu dodała, że "na wezwanie do walki odpowiedziała od razu, gdy tylko pojawiła się okazja". - W naszym domu organizowało się zgrupowanie "Chrobry II" i poszukiwali ludzi do walki. Wyszłam z założenia, że przecież nie będę siedzieć, jak jeszcze powstanie się nie skończyło - powiedziała łączniczka.

Uczestnika Powstania Warszawskiego stwierdziła także, że od pierwszych strzałów jakie widziała przy Placu Grzybowskim wiedziała, że "krew się poleje". - Nie można jednak powiedzieć, że wszyscy mieli jedno zdanie o walce w tamtym czasie - zauważyła Zofia Czekalska.

- Później poszłam pracować do składnicy aptecznej, gdzie robiłam bandaże i przelewałam leki. Zostałam tam aż do kapitulacji - wspomniała uczestniczka powstania. Bohaterka przypomniała też, że "po kapitulacji była rozpacz ogromna, ale także przeświadczenie, że się nie damy". - Nie będziemy się nikomu kłaniać - stwierdziła.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Audycję prowadził Adrian Klarenbach.

Polskie Radio 24/jp

---------------------------

Data emisji: 21.09.2018

Godzina emisji: 18.15

 

 

 

Zobacz także

Zobacz także