more_horiz

Debata społeczno-gospodarcza. Co dalej z Polakami na Wyspach po Brexicie?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2019 19:24
Jakie będą skutki Brexitu? Czy Theresa May utraciła kontrole nad wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej? Na te pytania w Polskim Radiu 24 próbowali odpowiedzieć eksperci: dr Karolina Zioło-Pużuk (Centrum im. Ignacego Daszyńskiego), Adam Ruciński (BTFG), Przemysław Biskup (PISM), Andrzej Kubisiak (Polski Instytut Ekonomiczny).
Audio
  • 16.02.19 Debata społeczno-gospodarcza. Eksperci o możliwych skutkach Brexitu
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: lazyllama/Shutterstock.com

Brytyjski parlament zapowiada brak poparcia dla działań Theresy May w sprawie brexitu. Za uchwałą wyrażającą aprobatę dla kierunku rządu w sprawie wyjścia z UE zagłosowało 258 posłów. Przeciw - 303. Wynik nie jest wiążący prawnie. Głosowanie zatwierdzające Brexit dopiero przed nami.

- Theresa May nadal ma nad procesem wychodzenia z Unii Europejskiej pewną kontrolę, ale systematycznie jej możliwości słabną - powiedział dr Przemysław Biskup. Ekspert PISM podkreślił, że brytyjska większość parlamentarna oczekuje co najmniej rewizji backstopu.

Czytaj więcej
morawiecki_1200.jpg
Mateusz Morawiecki rozmawiał z Theresą May: najważniejsze to uniknąć "twardego brexitu"

Dr Karolina Zioło-Pużuk oceniła, że Theresa May jest aktualnie w bardzo trudnej sytuacji. - Ona była członkiem parlamentu, który nie był przeciwnikiem Unii Europejskiej. Robi tak na dobrą sprawę porządek w bałaganie, którego nie zaczęła. To poprzedni premier Dawid Cameron chciał wykorzystać Brexit do wewnętrznej polityki Wielkiej Brytanii - dodała.

Andrzej Kubisiak zwrócił uwagę na fakt, że opuszczenie Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię może mieć duże skutki dla Polski. - Na Wyspach mamy około miliona Polaków. Był to po 2004 r. główny cel migracji zarobkowej naszych rodaków - przypomniał ekspert. Dodał, że w Wielkiej Brytanii Polacy założyli około 60 tys. firm. - Jest to ogromna pula przedsiębiorców, którzy dają prace przedstawicielom również innych narodowości - zauważył gość programu.

Czytaj więcej
brexit-3873554_1280 (1).jpg
Raport: wszyscy stracą na brexicie i wojnie celnej

- Po Brexicie nie oczekuje jakiejś wielkiej rewolucji. Współpraca handlowa była, jest i będzie. To nie jest tak, że Brytyjczycy krytykowali Unię Europejską w całości. Naturalny bunt w zakresie chociażby świadczeń socjalnych występuje w każdym społeczeństwie. Padały często populistyczne argumenty, że do lekarza ciężko się dostać, ponieważ jest dużo obcokrajowców - komentował Adam Ruciński. Ekspert stwierdził również, że politycy muszą wytworzyć klimat wokół wyjścia Wielkiej Brytanii ze wspólnoty. - Muszą pokazać, że walczą - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Debatę prowadziła Anna Grabowska.

Polskie Radio 24

-------------------------

Data emisji: 16.02.2019

Godzina emisji: 18.06

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dobromir Sośnierz: brakuje woli zatrzymania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2019 08:25
- Sprawa jest przeciągana tylko po to, by upokorzyć Wielką Brytanię, dać jej jak najtrudniejsze warunki. Ma to być ostrzeżeniem dla wszystkich, którzy chcieliby opuścić w przyszłości Unię Europejską – komentował w Polskim Radiu 24 trwające negocjacje ws. brexitu Dobromir Sośnierz, europoseł partii Wolność.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory do PE. Wojciech Hermeliński: po brexicie Polska może zyskać jeden mandat

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2019 14:58
Za sto dni, 26 maja, w Polsce odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Komitety wyborcze mogą rejestrować się do 6 kwietnia, a do 16 kwietnia pełnomocnicy mają czas na zgłaszanie konkretnych kandydatów. Każdy z nich musi mieć 10 tysięcy podpisów z poparciem. W dniu wyborów, 26 maja lokale wyborcze będą otwarte od 7.00 do 21.00.
rozwiń zwiń