Polska polityka zagraniczna a relacje niemiecko-rosyjskie
- Uwarunkowania geograficzne w pewnym okresie naszej historii, rozstrzygały o losach naszego państwa. Jest jednak wiele elementów, które różnią dawne czasy od sytuacji, w której znajdujemy sie obecnie - mówił Jarosław Guzy w nowej audycji Polskiego Radia 24 Kontrapunkt. W rozmowie między innymi o polskiej dyplomacji oraz o polityce międzynarodowej największych światowych mocarstw. Gościem audycji był również Krzysztof Winkler z Uniwesytetu Warszawskiego.
2018-11-13, 21:08
Posłuchaj
- Nie zmienimy swojego położenia geograficznego, ale założenia prowadzenia polityki największych mocarstw, z którymi graniczymy, także się nie zmieniają. Kiedy na nie spojrzymy, to widać że Rosja i Niemcy od XIX wieku deklarują wzajemną współpracę oraz podział stref wpływów w Europie Centralnej. Mamy być może nieco inną sytuację niż kiedyś, ale to Niemcy, dzięki strefie euro i dominacji gospodarczej, narzucają pewną agendę Unii Europejskiej - mówił Krzysztof Winkler.
- Zmieniały się państwa, zmieniały się koalicje i otoczenie polityczne, ale faktem jest, że Rosja i Niemcy zawsze odgrywały ważną dla siebie rolę. Faktem, jest też, że sytuacja jest zupełnie inna niż za czasów zimnej wojny, dwudziestolecia międzywojennego czy czasach przed zaborami. Inne są oba kraje, chociaż w Rosji widać pewną ciągłość. Niemcy się jednak bardzo zmieniły - mówił Jarosław Guzy.
Więcej w całej audycji.
Kontrapunkt prowadził Paweł Lekki.
REKLAMA
PR24
_______________________
Data emisji: 13.11.18
Godzina emisji: 20:35
REKLAMA
Polecane
REKLAMA