X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Kompromis, który nie był łatwy". Prof. Grosse i prof. Madajczyk o szczycie w Brukseli

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 21:50
- Jeżeli miałbym wskazywać na zwycięzców tego szczytu, to jest to "oszczędna piątka" na czele z Niderlandami i Niemcy, które odniosły sukces na początku tej prezydencji - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego. Gościem "Kontrapunktu" był również prof. Piotr Madajczyk (ISP PAN).
Szef RE pozostawił bez zmian zapisy dotyczące powiązania wypłaty unijnych funduszy z praworządnością
Szef RE pozostawił bez zmian zapisy dotyczące powiązania wypłaty unijnych funduszy z praworządnościąFoto: PAP/EPA/FRANCOIS LENOIR/POOL

Przywódcy 27 krajów Wspólnoty osiągnęli porozumienie piątego dnia negocjacji na szczycie w Brukseli. Uzgodniono zarówno budżet Unii Europejskiej na najbliższych siedem lat, jak i fundusz odbudowy po pandemii wywołanej koronawirusem.

Posłuchaj
24:05 PR24_MPLS 2020_07_21-20-33-54.mp3 Prof. Tomasz Grzegorz Grosse i prof. Piotr Madajczyk o wygranych i przegranych szczytu w Brukseli (Kontrapunkt)

- Nikt się nie przyzna, że do końca nie jest usatysfakcjonowany. Jeżeli chodzi o Polskę, to Fundusz Sprawiedliwej Transformacji został bardzo ograniczony i będzie mogli z niego korzystać, ale w o wiele mniejszym stopniu niż planowaliśmy przed szczytem - wskazywał profesor Tomasz Grzegorz Grosse.

twitter spotkanie premier 1200.jpg
Jest porozumienie w sprawie pakietu finansowego dla Unii Europejskiej

"Dotychczas takie propozycje kończyły się krzykiem"

Prof. Piotr Madajczyk trochę różni się w oceni wygranych i przegranych szczytu w Brukseli. - Mimo wszystko udało się wypracować i uzgodnić fundusz, który po pandemicznym załamaniu popchnie europejską gospodarkę do przodu. A nie było to łatwe - mówił.

W ocenie profesora, mimo zachowań takich jakie zaprezentował np. Emmanuel Macron, udało się wypracować kompromis. - Istotne jest również, że niezależnie od sporów mamy pierwszy raz tak szeroką akceptację dla wspólnego zadłużania się przez Unię Europejską - powiedział.

- Dotychczas takie propozycje kończyły się krzykiem, że ci bardziej oszczędni będą płacić za tych rozrzutnych - dodał profesor.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Audycja: "Kontrapunkt"
Prowadził: Paweł Lekki
Goście: prof. Tomasz Grzegorz Grosse (UW), prof. Piotr Madajczyk (ISP PAN)
Data emisji: 21.07.2020
Godzina emisji: 20.33

ks


Czytaj także

Prof. Witold Modzelewski: niektóre kraje UE w sposób legalny pozbawiają środków inne

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 15:40
- Państwa takie jak Luksemburg czy Holandia mają cały zestaw instrumentów, abyśmy nie otrzymywali wpływów dochodowych do budżetu. To nieoficjalne pozbawianie innych państw środków w sposób legalny - powiedział w Polskim Radiu 24 ekonomista prof. Witold Modzelewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jedyna konstrukcja walcząca z unijnym establishmentem". Prof. Gil ocenił działania Grupy Wyszehradzkiej

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 15:04
- Nadanie obecnego kształtu współpracy państw Grupy Wyszehradzkiej było dobrym posunięciem. Jej konsolidacja, przede wszystkim na osi Warszawa-Budapeszt, zdała egzamin - powiedział prof. Andrzej Gil, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Było o krok od rekordu". Beata Płomecka i Jarosław Guzy zdradzają kulisy unijnego szczytu

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 20:30
- Był to bardzo szarpany szczyt, zajęło sporo czasu, aby zasypać wszystkie nieporozumienia między krajami członkowskimi. Zabrakło pół godziny, aby ten szczyt był rekordowy. Ten najdłuższy to nadal szczyt nicejski - mówiła w Polskim Radiu 24 korespondentka Beata Płomecka. O kulisach ostatnich wydarzeń w Brukseli opowiedział także Jarosław Guzy (PAP).
rozwiń zwiń