Fundusz Odbudowy. Dr hab. Kamil Zajączkowski: trzeba pamiętać, że to jest mechanizm tymczasowy

- Fundusz Odbudowy Unii Europejskiej jest nowym, ale tymczasowym instrumentem. Nie jest to mechanizm, który byłby powtarzany. Ten fundusz należy ściśle postrzegać razem z wieloletnim programem budżetowym Unii Europejskiej - powiedział o środkach unijnych przeznaczonych na likwidację skutków pandemii koronawirusa dr hab. Kamil Zajączkowski z Europejskiego Centrum Uniwersytetu Warszawskiego. Gościem audycji "Kontrapunkt" był także Krzysztof Kokoszczyński.

2021-05-04, 21:08

Fundusz Odbudowy. Dr hab. Kamil Zajączkowski: trzeba pamiętać, że to jest mechanizm tymczasowy
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Hadrian/Shutterstock

W zeszłym tygodniu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o ratyfikacji zasobów własnych UE, który zostanie przekazany do Sejmu. Od ratyfikacji tej ustawy zależy uruchomienie unijnego budżetu na lata 2021-2027, a także Instrumentu Odbudowy i Zwiększenia Odporności, których łączna wartość wynosi 770 mld zł. Sejm przegłosował ustawę pozwalającą na wykorzystanie środków.

Powiązany Artykuł

fomid-21504471 1200.jpg
Sejm ratyfikował unijny Fundusz Odbudowy

"Tymczasowy instrument"

Dr hab. Kamil Zajączkowski podkreślił, że środki związane z Planem Odbudowy nie są cyklicznym, ale jednorazowym wsparciem gospodarek krajów Unii Europejskiej. - Fundusz Odbudowy Unii Europejskiej jest nowym, ale tymczasowym instrumentem. Nie jest to mechanizm, który byłby powtarzany. Ten fundusz należy ściśle postrzegać razem z wieloletnim programem budżetowym Unii Europejskiej - powiedział.

- W Funduszu Odbudowy są ściśle określone kwestie, na które trzeba wydawać pieniądze. Jest tam dokładnie napisane, że ponad 37 proc. musi być wydane na szeroko pojęte kwestie zmian klimatycznych. Co najmniej 20 proc. musi zostać przeznaczone na transformację cyfrową - dodał.

Czytaj także: 

Krzysztof Kokoszczyński zaznaczył, że o skuteczności wydatkowania tych pieniędzy będzie decydowała surowa ocena Planów Odbudowy przygotowanych przez konkretne państwa członkowskie. - Sama nazwa wskazuje na to, że pieniądze z funduszu są przeznaczone na odbicie gospodarki Unii Europejskiej. Część planów krajowych traktuje to nie jako środki na długotrwałą perspektywę, ale doraźnie na aktualne potrzeby - powiedział.

REKLAMA

- To, czy środki z Funduszu Odbudowy będą przeznaczone na długofalowe perspektywy inwestycyjne, będzie zależało od tego, jak surowo będą oceniane Krajowe Plany dotyczące wydatkowania tych pieniędzy - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj

dr hab. Kamil Zajączkowski i Krzysztof Kokoszczyński o środkach z Funduszu Odbudowy ("Kontrapunkt") 24:32
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja"Kontrapunkt"

Prowadził: Michał Strzałkowski

Goście: dr hab. Kamil Zajączkowski (Centrum Europejskie UW), Krzysztof Kokoszczyński (dziennikarz specjalizujący się w sprawach europejskich)

REKLAMA

Data emisji: 04.05.2021

Godz. emisji: 20.35

dz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej