Dr hab. Kamil Zajączkowski: Bałkanami Zachodnimi jest zainteresowana nie tylko Moskwa, ale i Pekin
- Nie ulega wątpliwości, że dzisiaj jest to obszar, który nie jest tylko i wyłącznie przedmiotem dyskusji w Unii Europejskiej. Wchodzą inni gracze. Geopolityka nie lubi próżni - mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. Kamil Zajączkowski. Gościem audycji był również dr Spasimir Domaradzki.
2021-07-06, 21:44
Podczas sesji Parlamentu Europejskiego w Strasburgu premier Janez Jansza poinformował, że jednym z priorytetów. pełniącej w tym półroczu przewodnictwo Sławieni, jest zbliżanie krajów Bałkanów Zachodni do Unii. - Trzeba tchnąć nowego ducha w europejskie aspiracje Bałkanów Zachodnich. Trzeba iść do przodu, bo jeśli my tego nie zrobimy, to zrobi to, kto inny, kto ma inne interesy i wyznaje inne wartości - mówił polityk.
Powiązany Artykuł
Müller: integracja Bałkanów Zach. z UE to gwarancja pokojowego funkcjonowania tej części Europy
Dr hab. Kamil Zajączkowski podkreślił, że dziś unijni politycy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że Bałkanami Zachodnimi jest zainteresowana nie tylko Moskwa, ale i Pekin. - Nie ulega wątpliwości, że dzisiaj jest to obszar, który nie jest tylko i wyłącznie przedmiotem dyskusji w Unii Europejskiej, których i tak nie było zbyt dużo. Wchodzą inni gracze - ocenił ekspert. - Geopolityka nie lubi próżni - dodał.
- Rywalizację pomiędzy UE a Chinami i Rosją było doskonale widać w kontekście pandemii i tzw. dyplomacji szczepionkowej - zauważył gość PR24, zwracając uwagę na aktywność w tym zakresie Pekinu i Moskwy.
Czytaj także:
- Szef macedońskiego MSZ: jeśli UE nie przyjmie Bałkanów Zachodnich, zrobi to ktoś inny
- Słowenia za rozszerzeniem UE o Bałkany, deklaruje bezstronność ws. praworządności
- Słowenia rozpoczyna przewodnictwo w UE. Wśród priorytetów sprawy cyfrowe, klimat i odbudowa po pandemii
Posłuchaj
Ciągłe opóźnianie
Powiązany Artykuł
Bałkany Zachodnie, kwestia nielegalnej imigracji. Premier Jansa o priorytetach słoweńskiej prezydencji w UE
Specjalista tłumaczył, że kryzysy z 2008 i 2015 roku, a także kryzys migracyjny miały znaczny wpływ na stanowisko Unii Europejskiej w sprawie Bałkanów Zachodnich. - To wpłynęło na takie postrzeganie: "może poczekajmy z tym Bałkanami", "może za wcześnie przyjęliśmy Europę Środkową" - tłumaczył.
REKLAMA
- Niestety, nieszczęśliwie dla państw tego regionu, Bałkany stały się niejako niewolnikiem tej całej sytuacji politycznej, która miała miejsce w ostatniej dekadzie w UE i widać to w dokumentach unijnych - mówił rozmówca. - Było brak determinacji, woli politycznej, co jest najważniejsze, a także pomysłu - ocenił dr hab. Kamil Zajączkowski.
Gościem audycji był również dr Spasimir Domaradzki z Uniwersytetu Warszawskiego. Zapraszamy do wysłuchania nagrania.
***
Audycja: "Kontrapunkt"
Prowadził: Paweł Lekki
REKLAMA
Goście: dr hab. Kamil Zajączkowski (politolog, Uniwersytet Warszawski), dr Spasimir Domaradzki, Uniwersytet Warszawski
Data emisji: 06.07.2021
Godzina emisji: 20.35
jbt/pr24/PAP
REKLAMA
Polecane
REKLAMA