Putin grozi użyciem broni jądrowej. Ekspert mówi o "teatralnych zagrywkach"
- Bardzo niebezpieczne jest to, że - choćby dla utrzymania wiarygodności - ilość gróźb, które może formułować dyktator, jest ograniczona - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Kubiak z UJK w Kielcach. Gościem audycji "Kontrapunkt" była także Maria Piechowska z PISM.
2022-10-04, 21:17
Referendum na Ukrainie
Maria Piechowska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych powiedziała, że referenda i aneksje terenów na Ukrainie obliczone były przede wszystkim na potrzeby wpłynięcia na opinię publiczną w Rosji. - Teatr w postaci referendów został przeprowadzony ze względów wewnętrznych Rosji. Chodziło o zachęcenie Rosjan do mobilizacji, która nie cieszy się specjalnym poważaniem. Miał to być nowy impuls - że broni się własnych terytoriów i obywateli Rosji - powiedziała.
- Znaczenie miał także aspekt międzynarodowy. Putin chciał postraszyć Zachód, że zaatakowanie tych terytoriów będzie groziło użyciem broni atomowej - dodała.
Prof. Krzysztof Kubiak powiedział, że straszenie bronią jądrową w wykonaniu Rosji miało miejsce dużo wcześniej niż wojna na Ukrainie. Teraz nabiera to jednak nowego znaczenia. - Nie mamy do czynienia z sytuacją, gdzie Putin nagle zaczął mówić o broni nuklearnej. Wcześniej mówili o tym wojskowi, ale inną rangę ma mówienie o tym podczas wojny - podkreślił.
REKLAMA
- Bardzo niebezpieczne jest to, że, choćby dla utrzymania wiarygodności, ilość gróźb, które może formułować dyktator, jest ograniczona - ocenił.
- Gen. Polko: Putinowi w żaden sposób nie opłaca się użycie broni jądrowej
- Amerykańskie wsparcie dla Europy. Przez całą zimę dostawy gazu bez ograniczeń
- Ukraina nie będzie prowadzić negocjacji z Rosją. Powód? Anektowanie wschodnich ziem przez Putina
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Posłuchaj
***
Audycja: "Kontrapunkt"
Prowadził: Michał Strzałkowski
REKLAMA
Goście: Maria Piechowska (PISM), prof. Krzysztof Kubiak (UJK w Kielcach)
Data emisji: 04.10.2022
Godz. emisji: 20.32
dz/kor
REKLAMA
Polecane
REKLAMA