more_horiz

Guzy: nowa zimna wojna trwa, wypowiedział ją Putin kilka lat temu, czego Zachód długo nie zauważał

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 22:00
- Mamy mocny sygnał ze strony NATO i USA, który ma z jednej strony odstraszyć Rosję, a z drugiej skłonić ją do dialogu - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy z PAP. Gościem audycji był też Mateusz Piotrowski z PISM.
- Mamy mocny sygnał NATO i USA, który ma odstraszyć Rosję i skłonić ją do dialogu - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy
- Mamy mocny sygnał NATO i USA, który ma odstraszyć Rosję i skłonić ją do dialogu - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy Foto: PAP/ARCH/DAVE MUSTAINE

Goście PR24 rozmawiali o realnym zagrożeniu, jakie dla Europy stwarzają przywódcy Rosji i Białorusi. Szef NATO i amerykański sekretarz stanu oświadczyli, że "jakakolwiek rosyjska agresja na Ukrainę będzie mieć dla Moskwy bardzo poważne konsekwencje". Czy to nie jest już nowa zimna wojna?

Jarosław Guzy zauważył, że nowa zimna wojna trwa, a wypowiedział ją kilka lat temu Władimir Putin, choć sporo czasu zajęło światu zachodniemu nazwanie jej i nawet do dziś część ma z tym problem. - Nikt nie chce wojny w sensie gorącym, a więc w grę wchodzi utrzymywanie dialogu z Rosją przy jednoczesnym wzmacnianiu siły odstraszania - podkreślił.

putin free shutt 1200 .jpg
"Mobilizują siły na różnych frontach". Wojciech Konończuk o działaniach Rosji

"USA patrzą nie tylko na Chiny"

Z kolei brytyjska minister obrony Elizabeth Truss zapewniła, że Londyn "będzie stał ramię w ramię z innymi demokracjami przeciwko antagonistycznym działaniom Rosji". A szef MSZ Niemiec, Heiko Mass mówił, iż "Rosja zapłaci wysoką cenę za jakąkolwiek agresję".

Mateusz Piotrowski dodał, że rzeczywiście, być może, mamy do czynienia z nową zimną wojną, choć dziś bardziej w kontekście cyberataków czy kampanii dezinformacyjnej. - Ciężko powiedzieć obecnie, że Amerykanie mają z kimś większy problem niż z Chinami, ale patrzą też na Rosję, patrzą również na grunt nowych technologii i prób szantażu. To wszystko zaprząta uwagę USA - podkreślił.

W 2014 roku Rosja anektowała ukraiński Krym, czego nie uznała społeczność międzynarodowa. Od tego roku na wschodzie Ukrainy trwa konflikt między prorosyjskimi separatystami a ukraińską armią. Moskwa oskarżana jest o nieformalne wspieranie separatystów, czemu Kreml zaprzecza.


Posłuchaj
25:54 PR24_mp3 2021_11_30-20-33-08.mp3 J. Guzy i M. Piotrowski o działaniach NATO i USA ws. Rosji ("Kontrapunkt")

***

Audycja: "Kontrapunkt"

Prowadzący: Paweł Lekki

Goście: Jarosław Guzy z PAP i Mateusz Piotrowski z PISM

Data emisji: 30.11.2021

Godzina: 20:33  

Zobacz także

Zobacz także