Sytuacja gospodarcza Chin. Prof. Mierzejewski: rozwiązanie swoich problemów władze widzą w centralizacji

- Wprowadzono próbę scentralizowania systemu, nakreślono 20 celów, z czego 8 jest związanych z ochroną środowiska. Pokazuje to, jak troska o środowisko wpływa na delegitymizacje władzy komunistycznej partii Chin - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Dominik Mierzejewski, kierownik Ośrodka Spraw Azjatyckich Uniwersytetu Łódzkiego.

2023-01-03, 21:33

Sytuacja gospodarcza Chin. Prof. Mierzejewski: rozwiązanie swoich problemów władze widzą w centralizacji
Chiny chcą scentralizować gospodarkę. Foto: PAP/EPA/XINHUA/LIANG ZIDONG

Zespół ekonomistów z Goldman Sachs opracował raport przewidujący długoterminowe prognozy gospodarcze do roku 2075 dla 104 państw świata. Według prognozy już około 2035 roku Chiny mają prześcignąć Stany Zjednoczone. Nie oznacza to jednak, że Państwo Środka nie boryka się z problemami. Chcąc im zaradzić, Chiny opracowują kolejne strategie.

Gospodarka centralna

Zapytany o sytuację w Chinach, prof. Dominik Mierzejewski powiedział, że władze zdają sobie sprawę z problemów i opracowały już na nie rozwiązanie. - To nie jest tak, że Chiny nie mają świadomości o swoich problemach. To problemy środowiskowe, problem starzenia się społeczeństwa, bezrobocie czy ograniczone rynki międzynarodowe. Remedium na to Chiny widzą w centralizacji gospodarki - powiedział.

- Media chińskie krytykują politykę deregulacji prowadzoną przez ostatnie 35 lat. To działanie prowadziło wtedy do wzrostu gospodarczego. Teraz idea centralizacji próbuje się rozepchać w chińskiej gospodarce - dodał.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że ocenę sytuacji w Chinach należy rozpocząć od przyjrzenia się założeniom władz. - W maju 2020 roku Xi Jinping poinformował, że Chiny będą rozwijały się inaczej. Będzie to dalej model proeksportowy, ale centralnie niwelowany i pobudzana będzie konsumpcja wewnętrzna. Od tego czasu wprowadzono jednak ograniczenia pandemiczne. Usługi zamarły a w Chinach np. nie było turystów - zaznaczył.

REKLAMA

- Wprowadzono próbę scentralizowania systemu, nakreślono 20 celów z czego 8 jest związanych z ochroną środowiska. Pokazuje to jak troska o środowisko wpływa na delegitymizacje władzy komunistycznej partii Chin. Dlatego zajęto się tą sprawą - powiedział prof. Dominik Mierzejewski.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj

Prof. Dominik Mierzejewski o sytuacji Chin (Kontrapunkt) 25:15
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Kontrapunkt"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Goście: prof. Dominik Mierzejewski (kierownik Ośrodka Spraw Azjatyckich Uniwersytetu Łódzkiego)

REKLAMA

Data emisji: 03.01.2023

Godzina: 20.33

dz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej