more_horiz

Jarosław Guzy: dobitne wystąpienie Joe Bidena trafi do Polaków

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2023 22:30
- Wolność i demokracja są fundamentami powstania USA. To są też święte słowa dla Polaków - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy, komentując przemówienie prezydenta USA Joe Bidena wygłoszone w Arkadach Kubickiego w Warszawie. 
Jarosław Guzy
Jarosław GuzyFoto: PR24

We wtorek Joe Biden wygłosił w Warszawie przemówienie, w którym podziękował wszystkim Polakom za wsparcie Ukrainy. Zapewnił też, że Stany Zjednoczone nie ugną się pod presją rosyjskiego agresora i dalej będą twardo wspomagać walczący o wolność ukraiński naród. Wcześniej prezydent USA spotkał się m.in. z Andrzejem Dudą i Mateuszem Morawieckim.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 sam fakt wystąpienia Joe Bidena w Warszawie był już istotny. - Nie chodziło o przedstawianie decyzji. To nie było tego typu przemówienie. Biden zauważył, że najbliższe lata będą kluczowe z punktu widzenia restrukturyzacji globalnego porządku, który wydawał się wszystkim wygodny. Tak naprawdę okazał się bardzo niebezpieczny, a świadczy o tym wojna na Ukrainie. Wspomniał, że najbliższe pięć lat będzie czasem na podejmowanie decyzji, które zdecydują o naszej przyszłości na dekady. Takie jest podejście USA do tej wojny. Dla niektórych jest ona uciążliwa i chcą o niej jak najszybciej zapomnieć. Tymczasem wskazuje ona, że świat jest podzielony na demokrację i autorytaryzm. Złu trzeba się przeciwstawić i należy w związku z tym podjąć stosowne decyzje - powiedział Jarosław Guzy. 

Czytaj także:

Zauważył również, że Biden odwiedził naszą część Europy, która inaczej patrzy na sprawy bezpieczeństwa niż ma to miejsce w stolicach  zachodnioeuropejskich. - Jesteśmy narażeni na ryzyka i żyjemy w poczuciu, że bezpieczeństwo nie jest gwarantowane na zawsze. Na pewno dobitne wystąpienie Bidena trafi do Polaków. Wolność i demokracja są fundamentami powstania USA. To są też święte słowa dla Polaków - podsumował ekspert.    


Posłuchaj
14:08 PR24 2023_02_21-20-44-21.mp3 Jarosław Guzy gościem Antoniego Opalińskiego (Kontrapunkt)

 

W środę, z udziałem prezydenta USA, odbędzie się w Warszawie szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki, czyli formatu zrzeszającego państwa wschodniej flanki NATO: Bułgarię, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację i Węgry. W spotkaniu weźmie także udział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Podczas szczytu przywódcy będą rozmawiali o dalszym wzmacnianiu wschodniej flanki NATO, o zbliżającym się szczycie Sojuszu w Wilnie, a także o dalszym wsparciu Ukrainy.


Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Kontrapunkt"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Goście: Jarosław Guzy

Data emisji: 21.02.2023

Godzina emisji: 20.33

PR24/jt

Zobacz także

Zobacz także