X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Konstytucja Francji nad prawem UE. Dr Zych: standard w każdym państwie Unii, także w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2021 08:15
- Nie mamy do czynienia z żadną nowością. Mamy do czynienia z powtórzeniem rzeczy, które od dawna, od samego początku istnienia Unii Europejskiej, powinny być oczywiste - mówił w Polskim Radiu 24 dr Tymoteusz Zych z Ordo Iuris odnosząc się do orzeczenia francuskiej Rady Stanu, która orzekła, że francuska konstytucja jest nadrzędna wobec prawa Unii Europejskiej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

Francuska Rada Stanu będąca odpowiednikiem najwyższego sądu administracyjnego, potwierdziła w uzasadnieniu decyzji w sprawie zbierania danych przez operatorów komórkowych, że francuska konstytucja pozostaje nadrzędna wobec prawa europejskiego. Podobną opinię wyraził wcześniej niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe.

francja flaga free 1200 .jpg
"Konstytucja nadrzędna wobec prawa europejskiego". Ważna decyzja francuskiej Rady Stanu

O wydanie podobnego orzeczenia (po raz kolejny zresztą) zwrócił się do polskiego Trybunału Konstytucyjnego premier Mateusz Morawiecki, co m.in. wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Viera Jourova przyjęła z wyraźną dezaprobatą. - Zawsze będę powtarzać, że musimy opierać się na prymacie prawa unijnego. Bez tego doszłoby do zupełnego podważenia wspólnej architektury prawnej w Unii - mówiła Jourova w wywiadzie z "Deutsche Welle".

Czytaj również:

"Standard w każdym państwie UE"

- Nie mamy do czynienia z żadną nowością. Mamy do czynienia z powtórzeniem rzeczy, które od dawna, od samego początku istnienia Unii Europejskiej, powinny być oczywiste. Unia Europejska jest po prostu organizacją międzynarodową. Niektórzy mówią "ponadnarodową" w tym sensie, że ma rzeczywiście uprawnienia do tworzenia prawa w określonym zakresie. Ale to uprawnienie pochodzi od państw członkowskich - komentował to w Polskim Radiu 24 dr Tymoteusz Zych.

Gość PR24 podkreślił, że przynależność państw członkowskich do UE także jest pochodną umów międzynarodowych zawartych na podstawie praw krajowych - konstytucyjnych i ustawowych.

shutterstock trybunał konstytucyjny 1200.jpg
TK zbada zgodność Traktatu o UE z polską konstytucją. Premier złożył wniosek

- Absolutnym standardem właściwie w każdym państwie Europy jest zasada, że najwyższym prawem obowiązującym w danym kraju jest jego ustawa zasadnicza. I jest to standard obowiązujący bynajmniej nie od zeszłego tygodnia we Francji, bynajmniej nie od zeszłego miesiąca w Niemczech, obowiązujący oczywiście także w Polsce - dodał.

Dr Tymoteusz Zych wyjaśnił, że "w pewnym momencie TSUE zaczął rozwijać doktrynę, z której miałoby wynikać coś zupełnie innego". W jego opinii, z tej nowej doktryny miałoby wynikać, że prawo UE, formułowane w sposób bardzo ogólnikowy i interpretowane dość swobodnie przez Komisję Europejską i właśnie TSUE, powinno stać przed prawem krajowym. - To jest oczywiście zupełne nieporozumienie - dodał.

Posłuchaj
22:45 PR24_mp3 2021_04_24-07-35-16_WojnaCywilizacji.mp3 Dr Tymoteusz Zych o nadrzędności praw krajowych nad prawem UE ("Wojna cywilizacji" / PR24)

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Wojna cywilizacji"
Prowadzi: Robert Tekieli
Gość: dr Tymoteusz Zych (Ordo Iuris)
Data emisji: 24.04.2021
Godzina emisji: 07.35

PAP/PR24/jmo

Czytaj także

Bosak: jeśli ktoś stawia prawo unijne przed polskim, wykracza poza definicję polskiego patrioty

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 17:12
- Prawo krajowe jest ważniejsze, unijne przepisy mogą pełnić dla nas wyłącznie rolę pomocniczą, jeśli chodzi o organizację naszych stosunków międzynarodowych czy relacji gospodarczych. Polskie sprawy załatwiamy tu, między sobą - powiedział Krzysztof Bosak z Konfederacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wniosek do TSUE przeciw Polsce. Prof. Kleiber: źródłem problemu jest rozumienie praworządności

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 14:32
- Nie widzę powodów, dla których można kwestionować naszą praworządność, ale politycy europejscy mają inne zdanie, bo rozumieją inaczej praworządność. Jest to problem, który nie ma dobrego rozwiązania. Najnowsza historia uczy nas, że ten spór może trwać w nieskończoność, bo wynika to z niejasnych zapisów w umowach europejskich - powiedział o wniosku Komisji Europejskiej przeciwko Polsce prof. Michał Kleiber.
rozwiń zwiń