more_horiz

Jerzy Kwaśniewski: przy korzystaniu ze sztucznej inteligencji, najważniejsza jest inteligencja własna

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2022 08:20
- Przy wsparciu sztucznej inteligencji, najważniejsza jest inteligencja własna. W tym wypadku zdała ona egzamin, rodzice zareagowali - powiedział w Polskim Radiu 24 Jerzy Kwaśniewski z Ordo Iuris. 
Amazon przeprasza za inteligentny głośnik, który mógł doprowadzić do tragedii
Amazon przeprasza za inteligentny głośnik, który mógł doprowadzić do tragediiFoto: Shutterstock

Inteligentny głośnik rzucił 10-letniej dziewczynce "wyzwanie", aby dotknęła monetą wtyczki podłączonej do gniazdka. Dziecko, jak ocenili eksperci, mogło zostać porażone prądem i przez to stracić dłonie lub całe ramiona. W porę zareagowała matka dziewczynki.

Po tym zdarzeniu koncern Amazon opublikował aktualizację oprogramowania głosowej asystentki Alexy. Incydent opisuje BBC. Zaczęło się od niewinnej zabawy. Z powodu złej pogody dziecko nie mogło wyjść na zewnątrz i ćwiczyło fizyczne wyzwania znalezione w internecie. "Ona po prostu chciała jeszcze jednego" - opisuje matka, cytowana przez brytyjskiego nadawcę.

Wtedy właśnie głośnik Echo firmy Amazon zasugerował udział w wyzwaniu, które "znalazł w sieci". Oprogramowanie asystenta głosowego Alexa wybrało jednak niebezpieczną zabawę, znaną jako "the penny challenge".

- Tak zwane sztuczne inteligencje, które są kodowane w różnych urządzeniach, które mają nam pomagać, korzystają z zasobów internetu. Poproszone o wskazanie wyzwania, poszukują właśnie tego hasła - powiedział w Polskim Radiu 24 Jerzy Kwaśniewski. 

Jego zdaniem "budzi to skojarzenia z Isaakiem Asimovem - twórcą koncepcji sztucznej inteligencji science fiction i jego przestrogami przed nadmiernym zaufaniem wobec technologii i sztucznej inteligencji".

- Ale przy wsparciu sztucznej inteligencji, najważniejsza jest inteligencja własna. W tym wypadku zdała ona  egzamin, rodzice zareagowali - zaznaczył Jerzy Kwaśniewski. 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
21:36 PR24 2022_01_08-07-36-22.mp3 Jerzy Kwaśniewski o sztucznej inteligencji i zmianach cywilizacyjnych (Wojna Cywilizacji) 

* * *

Audycja: "Wojna cywilizacji"
Prowadzi: Robert Tekieli
Gość: Jerzy Kwaśniewski (Ordo Iuris) 
Data emisji: 8.01.2022
Godzina emisji: 7.35

bartos

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem