more_horiz

Jerzy Kwaśniewski: przy korzystaniu ze sztucznej inteligencji, najważniejsza jest inteligencja własna

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2022 08:20
- Przy wsparciu sztucznej inteligencji, najważniejsza jest inteligencja własna. W tym wypadku zdała ona egzamin, rodzice zareagowali - powiedział w Polskim Radiu 24 Jerzy Kwaśniewski z Ordo Iuris. 
Amazon przeprasza za inteligentny głośnik, który mógł doprowadzić do tragedii
Amazon przeprasza za inteligentny głośnik, który mógł doprowadzić do tragediiFoto: Shutterstock

Inteligentny głośnik rzucił 10-letniej dziewczynce "wyzwanie", aby dotknęła monetą wtyczki podłączonej do gniazdka. Dziecko, jak ocenili eksperci, mogło zostać porażone prądem i przez to stracić dłonie lub całe ramiona. W porę zareagowała matka dziewczynki.

Po tym zdarzeniu koncern Amazon opublikował aktualizację oprogramowania głosowej asystentki Alexy. Incydent opisuje BBC. Zaczęło się od niewinnej zabawy. Z powodu złej pogody dziecko nie mogło wyjść na zewnątrz i ćwiczyło fizyczne wyzwania znalezione w internecie. "Ona po prostu chciała jeszcze jednego" - opisuje matka, cytowana przez brytyjskiego nadawcę.

Wtedy właśnie głośnik Echo firmy Amazon zasugerował udział w wyzwaniu, które "znalazł w sieci". Oprogramowanie asystenta głosowego Alexa wybrało jednak niebezpieczną zabawę, znaną jako "the penny challenge".

- Tak zwane sztuczne inteligencje, które są kodowane w różnych urządzeniach, które mają nam pomagać, korzystają z zasobów internetu. Poproszone o wskazanie wyzwania, poszukują właśnie tego hasła - powiedział w Polskim Radiu 24 Jerzy Kwaśniewski. 

Jego zdaniem "budzi to skojarzenia z Isaakiem Asimovem - twórcą koncepcji sztucznej inteligencji science fiction i jego przestrogami przed nadmiernym zaufaniem wobec technologii i sztucznej inteligencji".

- Ale przy wsparciu sztucznej inteligencji, najważniejsza jest inteligencja własna. W tym wypadku zdała ona  egzamin, rodzice zareagowali - zaznaczył Jerzy Kwaśniewski. 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
21:36 PR24 2022_01_08-07-36-22.mp3 Jerzy Kwaśniewski o sztucznej inteligencji i zmianach cywilizacyjnych (Wojna Cywilizacji) 

* * *

Audycja: "Wojna cywilizacji"
Prowadzi: Robert Tekieli
Gość: Jerzy Kwaśniewski (Ordo Iuris) 
Data emisji: 8.01.2022
Godzina emisji: 7.35

bartos

Zobacz także

Zobacz także