"PRL - Historia Prawdziwa". O traumie stanu wojennego

- Moskwa próbowała zmienić w Polsce I sekretarza KC PZPR. W czerwcu Stanisława Kanię obronił Wojciech Jaruzelski, ale w październiku 1981 roku Jaruzelski zmienił zdanie. Uznał, że strategia Kani jest bez sensu. Kiedy zgodził się zostać I sekretarzem, natychmiast go wybrano i od razu rozpoczęły się przygotowania do stanu wojennego - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Antoni Dudek, historyk

2019-12-08, 11:30

"PRL - Historia Prawdziwa". O traumie stanu wojennego
Wojciech Jaruzelski ogłasza stan wojenny . Foto: Janusz Bałanda Rydzewski/Europejskie Centrum Solidarności

Posłuchaj

8.12.2019, "PRL Historia Prawdziwa". Gość: prof. Antoni Dudek
+
Dodaj do playlisty

Stan wojenny został wprowadzony 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, zrobiono to niezgodnie z Konstytucją PRL. Został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku. W trakcie jego trwania internowano łącznie 10 131 działaczy związanych z „Solidarnością”, a życie straciło około 40 osób, w tym 9 górników z kopalni „Wujek”.

Czytaj także:

Powiązany Artykuł

IPN Kopalnia Wujek stan wojenny 1200.jpg
Historyk: Jaruzelski był pod presją wprowadzając stan wojenny

W audycji "PRL Historia prawdziwa" mowa była o tragicznym doświadczeniu stanu wojennego. Rozmawiano o konsekwencjach politycznych i ekonomicznych stanu wyjątkowego, które dotknęły miliony Polaków.

[DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ] >>> A. Macierewicz: niepodległość ma jeden kształt, wiele postaci ma niewola

REKLAMA

Prof. Antoni Dudek stwierdził, że stan wojenny to "doświadczenie najbardziej traumatyczne dla pokolenia dzisiejszych 50 – 60 latków". - Był stalinizm, był grudzień 70, ale żadne doświadczenie nie dotknęło tak szeroko całości polskiego społeczeństwa. Przestały działać telefony, granice były zamknięte, a gdy ktoś chciał opuścić tę rzeczywistość, to miał z tym duży problem - przypomniał prof. Antoni Dudek.

Gość audycji przypomniał, że w omawianym momencie polskiej historii były dwa centra decyzyjne: na Kremlu i w Warszawie. Mówił o tym w kontekście wielkiej roli "Solidarności", której bali się nawet jej założyciele, bo "obawiali się, że nad tym nie zapanują".

- Był też Belin Wschodni i Praga. Tam też się panicznie się bali, że ta "solidarnościowa zaraza" się rozprzestrzeni na teren ich krajów. Naciskali na Kreml, prosili żeby coś zrobić z tą kontrrewolucją w Polsce - relacjonował prof. Antoni Dudek.

W audycji też m.in. o tym, kiedy pomysł na stanu wojennego powstał, kto go wymyślił i jak wyglądały przygotowania do stanu wyjątkowego.

REKLAMA

Więcej w nagraniu.

Audycję "PRL - historia prawdziwa" prowadził Robert Tekieli.

Polskie Radio 24/tb

______________________

REKLAMA

Data emisji: 07.12.2019

Godzina emisji: 11.06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej