Prof. Kucharczyk: myśl polityczna polska nie umarła wraz z 1945 rokiem
- Emigracja można powiedzieć była oazą wolnej, niezależnej myśli politycznej polskiej, która była wielobarwna, odzwierciedlała wszelkie najważniejsze nurty obecne w polityce II Rzeczpospolitej, w myśli politycznej II RP - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk, Instytut Historii PAN.
2021-03-21, 12:00
Tematem audycji 14 i 21.03.2021 była polska myśli polityczna po 1939 r.
Powiązany Artykuł

Trzydziestu czterech w obronie kultury polskiej
Gość rozmowy zwrócił uwagę na rolę, jaką odegrała antykomunistyczna emigracja na kształtowanie opozycyjnych wobec PRL postaw. - Emigracja była także jedyną możliwością rozwijania nurtów polskiej niezależnej myśli politycznej, która w warunkach komunistycznego zniewolenia nie miała takiej szansy. Chociażby myśl kontynuowania tradycji narodowej demokracji czy myśli socjalistów niepodległościowców - wskazał. - Kanały komunikacyjne były dość wąskie, ale jednak działały, pisma emigracyjne, myśl polityczna tworzona na emigracji była inspiracją dla środowisk niezależnych w Polsce - dodał.
Posłuchaj
- Myśl polityczna polska nie umarła wraz z 1945 rokiem - ocenił prof. Kucharczyk.
Posłuchaj
Profesor przypomniał o wspólnym mianowniku, który łączył wszystkie nurty polskiej myśli politycznej rozwijającej się na emigracji. - Przy różnych niuansach, wszystkie nurty polskiej myśli politycznej w warunkach emigracyjnych spotykały się w jednym spójnym mianowniku - afirmowaniu niepodległości i suwerenności Polski jako wartości niedyskutowanej - powiedział.
* * *
Audycja: "PRL - historia prawdziwa"
Prowadzi: Robert Tekieli
Gość: prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk, Instytut Historii PAN
Data emisji: 14.03.2021
Godzina emisji: 11.06
REKLAMA
kb / ks
REKLAMA