X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Historia Solidarności. Paweł Skibiński: możemy mówić o ewangelicznej analogii

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2021 08:39
- Zakres swobód społecznych był nieporównywalnie mniejszy do momentu przełomu solidarnościowego, czyli do 1980 roku. Zostały wytyczone zupełnie nowe granice tego, co Polakom wolno we własnym kraju. Możemy tutaj mówić o bardzo ciekawej analogii do historii ewangelicznej - powiedział o historii Solidarności w kontekście świąt Wielkiej Nocy Paweł Skibiński, historyk.
Dr hab. Paweł Skibiński
Dr hab. Paweł SkibińskiFoto: Polskie Radio

Święta wielkanocne to szczególny okres, w którym katolicy obchodzą pamiątkę zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. W codziennym życiu wiele osób próbuje znaleźć analogię do życia, śmierci i zmartwychwstania zbawiciela. Podobnie jest z historią naszego kraju. W audycji "PRL - historia prawdziwa" taką próbę podjął Paweł Skibiński.

solidarnośc pap arch 1200 .jpg
"Pierwszy organ prasowy Solidarności". Rozpłochowski o "Tygodniku Solidarność"

Nowa karta

Zdaniem Pawła Skibińskiego rok 1980 był wyjątkowy i przełomowy w historii Polski. - W 1980 roku otworzona została nowa karta w polskiej historii. Zaczęło się badać i pisać o tematach, które do tej pory były objęte ograniczeniami cenzuralnymi. Od tego momentu, nawet w czarnej nocy stanu wojennego, zaczyna publikować się rzeczy, o których wcześniej nikomu się w Polsce nie śniło - powiedział.

Czytaj także: 

Z racji gwałtownej zmiany jaka nastąpiła w polskim społeczeństwie, zdaniem gościa Polskiego Radia 24, można znaleźć analogię tego okresu do wydarzeń ewangelicznych. - Zakres swobód społecznych był nieporównywalnie mniejszy do momentu przełomu solidarnościowego, czyli do 1980 roku. Zostały wytyczone zostały zupełnie nowe granice tego, co Polakom wolno we własnym kraju. Możemy tutaj mówić o bardzo ciekawej analogii do historii ewangelicznej - powiedział.

- Z jednej strony jest interwencja Ducha Świętego wraz z pierwszą pielgrzymką papieża. Potem jest swego rodzaju wcielenie ideału polskich swobód i tożsamości, a następnie zmartwychwstanie w rzeczywistości po 1989 roku. Chciałoby się powiedzieć, że tutaj analogia się kończy, bo nie mamy do czynienia z sytuacją idealną - ocenił.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
24:27 PR24_mp3 2021_04_04-07-33-16.mp3 Paweł Skibiński o historii Solidarności ("PRL - historia prawdziwa")

* * *

Audycja: "PRL - historia prawdziwa"
Prowadzi: Robert Tekieli
Gość: dr hab. Paweł Skibiński (publicysta, historyk, muzeum Jana Pawła II i kard. Wyszyńskiego)
Data emisji: 04.04.2021
Godzina emisji: 7:33

dz

Czytaj także

Gierkówka, czyli powiew Zachodu

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 05:00
To najważniejsza inwestycja drogowa tamtych czasów. Szumnie porównywano ją do amerykańskiej "Route 66" i dla wielu kierowców rzeczywiście była powiewem europejskości. Dziś podróżujemy Gierkówką! 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sowiecki aparatczyk, komuniści zbudowali mu legendę". Dmitrowicz o gen. Świerczewskim

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2021 12:02
- Jego umiejętności wojskowe były bardzo nikłe. Był to po prostu sowiecki aparatczyk. Człowiek, który już w czasach rewolucji bolszewickiej zaangażował się po tej właśnie stronie - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk Piotr Dmitrowicz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Byliśmy wrogami systemu, i tak nas traktowano". Krzysztof Wyszkowski o powstaniu "Tygodnika Solidarność"

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2021 13:35
- Od pierwszego numeru Tygodnika był ogromne problemy z cenzurą, która nie zgadzała się właściwie na wszystko. Takie rzeczy jak Katyń były zakazane, to było coś niesamowitego - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Wyszkowski, działacz Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, b. sekretarz redakcji "Tygodnika Solidarność".
rozwiń zwiń