"Najbardziej represyjnym elementem było internowanie". Dr Grzegorz Wołk o stanie wojennym
- Internowania były najbardziej represyjnym elementem w pierwszych dniach stanu wojennego. Było to zadanie Służby Bezpieczeństwa, a nie wojska. Duża część logistyki - zwłaszcza opracowywanie list osób, które powinny być internowane, które powinny trafić do więzień - należała właśnie do funkcjonariuszy SB - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Grzegorz Wołk z Biura Badań Historycznych IPN.
2021-12-19, 08:26
W tym roku mija 40 lat od wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Zanim Wojciech Jaruzelski wydał komunikat na ten temat, wcześniej miały miejsce protesty robotników.
- Sierpień 1980 roku, te wszystkie strajki, które doprowadziły do powstania Solidarności, na pewno były rewolucją - także dla Służby Bezpieczeństwa. Bo na kanwie tych strajków powstał wielomilionowy ruch wprost kontestujący monopol komunistów na władzę. Służba Bezpieczeństwa musiała się temu przeciwstawić - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Grzegorz Wołk.
- Byli to funkcjonariusze szkoleni w tym właśnie celu. Trzeba pamiętać o tym, że ta mityczna kontrrewolucja była głównym celem istnienia SB. W dokumentach MSW z lat 70. i 80. są zapisy o tym, że Służba Bezpieczeństwa miała zwalczać tego typu wydarzenia czy wręcz do nich nie dopuszczać - dodał historyk.
Jak zaznaczył, "internowania były najbardziej represyjnym elementem w pierwszych dniach stanu wojennego".
REKLAMA
- Było to zadanie SB, a nie wojska. Duża część logistyki - zwłaszcza opracowywanie list osób, które powinny być internowane, które powinny trafić do więzień czy sama operacja ich zatrzymywania - należała właśnie do funkcjonariuszy SB - podkreślił.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
Audycja: "PRL - historia prawdziwa"
Prowadzący: Robert Tekieli
REKLAMA
Gość: dr Grzegorz Wołk (Biuro Badań Historycznych IPN)
Data emisji: 19.12.2021
Godzina: 7.35
bartos
REKLAMA
REKLAMA