more_horiz

Dekret Göringa z 1940 r. odebrał majątki Polakom w Niemczech. Płużański: sprawa do dzisiaj nie jest załatwiona

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2022 08:25
- Jesteśmy w dobie porządkowania spraw z przeszłości, naszej historii związanej z dwoma agresorami, opresyjnymi systemami: niemieckim nazizmem i sowieckim komunizmem. Do dziś nie udało się wypracować jednolitego podejścia do prawodawstwa niemieckiego, ale i sowieckiego na ziemiach polskich - mówił w Polskim Radiu 24 Tadeusz Płużański, publicysta.
Adolf Hitler w rozmowie z Hermanem Gringiem na Oksywiu (1939)
Adolf Hitler w rozmowie z Hermanem Göringiem na Oksywiu (1939)Foto: NAC

Tadeusz Płużański przypomniał, że wciąż obowiązują różne ustawy czy dekrety z dawnych czasów uchwalane przez obu totalitarnych okupantów polski. Jednym z nich jest dekret wydany przez Hermana Göringa 27 lutego 1940 r., który dotyczył majątku Polaków w III Rzeszy.

- Dekret zabiera cały majątek Polaków w Niemczech, co przede wszystkim dotyczyło Związku Polaków W Niemczech. To była całkowicie nielegalna konfiskata majątku - powiedział gość audycji. Dekret dotyczył ponad 1,5 mln osób.

"Nigdy to nie zostało cofnięte"

- Mamy z jednej strony perspektywę historyczną, od lat 30. Nasiliły się prześladowania Polaków w Niemczech. W 1940 r. dekret zabrał wszystko, co należało do polskiej społeczności w Niemczech, Polaków wysyłano także do obozów koncentracyjnych. Ta sprawa do dzisiaj nie jest załatwiona, dekret nigdy nie został cofnięty. Niemcy nie tylko nie chcą nam wypłacić reparacji, ale nie chcą też uznać restytucji Polaków w Niemczech, jako pełnoprawnej grupy mniejszości narodowej - dodał publicysta i zwrócił uwagę, że polska mniejszość w Niemczech ma mniej praw i przywilejów niż jej odpowiednik w Polsce.

W audycji poruszono także sprawę tzw. dekretu Bolesława Bieruta z 26 października 1945 r., który odbierał własność wszystkich gruntów na terenie Warszawy, pozostawiając dotychczasowym właścicielom własność budynków oraz innych przedmiotów znajdujących się na zabranych ziemiach.

Czytaj także: 

1 września, w rocznicę ataku Niemiec na Polskę, na Zamku Królewskim w Warszawie został przedstawiony raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej 1939-1945.

Niemiecki rząd twierdzi, że w 1953 r. władze PRL zrzekły się dalszych reparacji i kilkakrotnie potwierdzały tę decyzję, dlatego sprawa jest według strony niemieckiej zamknięta. Z kolei polski MSZ argumentuje, że oświadczenie z 1953 roku nie ma mocy prawnej, gdyż jest obciążone istotnymi wadami prawnymi.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: PRL - historia prawdziwa

Prowadzi: Robert Tekieli

Gość: Tadeusz Płużański

Data emisji: 23.10.2022

Godzina emisji: 7.35

PR24/ka/kor

Zobacz także

Zobacz także