X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Płk Kazimierz Paulo: "Ogień: to był partyzant nie do zdarcia

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 14:00
- To był partyzant nie do zdarcia. Wszystko go kochali - majora Józefa Kurasia wspominał w audycji "Powroty z niepamięci" pułkownik Kazimierz Paulo ps. "Skała", ostatni żyjący żołnierz ze sztabu "Ognia". 94-letni bohater mówił o zaufaniu, przyjaźni w wojsku i trudnych decyzjach.
Audio
  • 15.07.19 Powroty z niepamięci. Płk Kazimierz Paulo ps. "Skała" cz. I
  • 15.07.19 Powroty z niepamięci. Płk Kazimierz Paulo ps. "Skała" cz. II

- Wszystkie jego rozkazy wykonywałem bez najmniejszego mrugnięcia. Przyjaźniliśmy się i ufaliśmy sobie - wspominał podczas audycji Polskiego Radia 24 płk Kazimierz Paulo ps. "Skała".

- Nie mogłem mu rozkazywać, ale mogłem mu radzić. Jednak nie zawsze mnie słuchał, np. wtedy, gdy się zastrzelił - opowiadał o samobójstwie mjr. "Ognia", który "dobił się" po obławie KBW w Ostrowsku koło Nowego Targu. - Gdybym poszedł z nim, nie byłoby o tym mowy. Żyliśmy w takiej relacji, że jeśli mamy ginąć, to tylko obydwaj - dodał 94-letni żołnierz jego sztabu.

- Miałem mu za złe, się zastrzelił. Ale faktem jest, że się zastrzelił, bo w tym momencie musiał się zastrzelić. Nie spodziewałem się, że "Ogień" zginie w ten sposób. To był partyzant nie do zdarcia - tłumaczył.

pawelczak 2 kopia 1200.jpg
Płk Marian Pawełczak ps. Morwa: sowieci nie mieli dobrych zamiarów

"Partyzant nie do zdarcia"

- Gdy nikt nie słyszał, zwracałem się do niego Józiu, a on do mnie Kaziu - gość audycji wspominał przyjaźń, która łączyła go z majorem Józefem Kurasiem. - Praktycznie zawsze wysłuchaj mojego zdania. Tylko nie wtedy, gdy się zastrzelił - dodał.

- Miałem mu za złe, się zastrzelił. Ale faktem jest, że się zastrzelił, bo w tym momencie nie miał już innego wyjścia. Nie spodziewałem się, że "Ogień" zginie w ten sposób. To był partyzant nie do zdarcia - tłumaczył płk "Skała".

Pułkownik Kazimierz Paulo opowiedział również o relacji łączącej go z majorem Józefem Kurasiem. - Do dzisiaj serce bije mi szybciej na samo wspomnienie. To był mój prawdziwy przyjaciel. Tak jak teraz jego syn, chociaż jest ode mnie o wiele młodszy - mówił podczas rozmowy z Tadeuszem Płużańskim.

- Gdy dowiedziałem się o jego śmierci, od razu pobiegłem tam z kilkoma chłopcami. Nie wiedzieliśmy w jakiej jest sytuacji. Mieliśmy nadzieję, że jest po prostu ranny, że gdzieś go wywlekli - opowiadał.

Pułkownik Kazimierz Paulo ps. "Skała" urodził się 17 stycznia 1925 w Dobrzanach. Był dowódcą 5. kompanii Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica” Józefa Kurasia "Ognia".

III RP uhonorowała „Żołnierza Wyklętego” wieloma odznaczeniami i medalami, w tym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, nadanym 3 maja 2006 roku przez prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

kstar

***

Audycja: "Powroty z niepamięci"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: płk Kazmierz Paulo ps. "Skała"

Data emisji: 15.07.2019

Godzina emisji: 00:30

Czytaj także

Mjr Miron Borejsza: wojsko miałem we krwi

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2019 22:20
– Urodziłem się w koszarach, a mój ojciec był zawodowym żołnierzem. Wojsko miałem we krwi. Poza tym członkowie mojej rodziny byli również w konspiracji. To wszystko wpłynęło na to, że dołączyłem do ruchu oporu przeciwko zaborcom – powiedział w audycji "Powroty z niepamięci" mjr Miron Borejsza ps. Błysk.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kpt. Aleksander Kuchciewicz: Sowieci byli jeszcze gorszymi okupantami niż Niemcy

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 20:25
– Jak najdłużej chcieliśmy być wierni przysiędze, jaką złożyliśmy. Mój brat powiedział pewnego razu do ojca: Tata, Polak pada na kolana tylko przed Bogiem, przed nikim innym – wspominał kpt. Aleksander Kuchciewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kpt. Wojciech Grzesiakowski: w 1945 roku doszło do zamiany okupantów

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 06:00
– Kiedy Niemcy zaatakowali moją miejscowość, myślałem, że świat się wali – powiedział kpt. Wojciech Grzesiakowski, członek konspiracyjnej organizacji ,"Żołnierze Wolnej Polski". W Polskim Radiu 24 kolejny odcinek z cyklu wspomnień z okupacji niemieckiej i sowieckiej.
rozwiń zwiń