more_horiz

Ks. Mieczysław Józefczyk: to była wojna obronna

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 13:18
- Przeprowadzaliśmy akcje zbrojne przeciwko zdrajcom ojczyzny. To były pojedyncze osoby wskazane przez dowództwo AK. Nadal działaliśmy, już nie zaczepnie, ale odpornie - przyznał w Polskim Radiu 24 ks. infułat Mieczysław Józefczyk, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik walk Powstania Warszawskiego i członek niepodległościowego podziemia po zakończeniu II wojny światowej.
Audio
  • 18.07.19 Powroty z niepamięci: ks. Mieczysław Józefczyk

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 po zakończeniu działań zbrojnych nadal trwała wojna, choć obronna. - Były grupy likwidacyjne, miałem w tym swój udział. Nie wiem, czy zaszczytem jest o tym dziś mówić, ale takie były czasy. Szczególnie chodziło o zdrajców. Brałem udział w kilku takich akcjach - tłumaczył ksiądz Mieczysław Józefczyk.

Przyznał, że panowało wtedy powszechne mniemanie, iż wybuchnie III wojna światowa. - Powinna była wybuchnąć. Ale kto miał walczyć i za kogo? Generał Patton, by poszedł, ale on był sam - powiedział. Dodał, że po 1945 roku nastąpiła zmiana okupanta.

Po 1945 roku Mieczysław Józefczyk związany był z kultywującą tradycje patriotyczne i chrześcijańskie Warmińsko-Mazurską Chorągwią Harcerstwa Polskiego w Olsztynie. W Olsztynie ukończył też Wyższe Seminarium Duchowne, a święcenia kapłańskie przyjął w 1950 roku. 

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Tadeusz Płużański.

Data emisji: 18.07

Godzina emisji: 0.30

Zobacz także

Zobacz także