"Spaja romantyzm z pozytywizmem". Dr Kaczorowska o Marii Konopnickiej
Rok 2022 będzie nie tylko Rokiem Marii Konopnickiej, ale też Romantyzmu Polskiego. - Postać Marii Konopnickiej spaja romantyzm i pozytywizm - tłumaczyła w Polskim Radiu 24 dr Teresa Kaczorowska, pisarka i dziennikarka, autorka książki o Marii Konopnickiej.
2022-01-04, 11:49
Posłuchaj
Co roku Sejm RP wybiera postaci, które zapisały się w historii polityki i kultury i przypisuje im honorowy tytuł Patronów Roku. Rok 2021 należał do Stanisława Lema, Stefana Wyszyńskiego, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz Tadeusza Różewicza. 2022 rok będzie nie tylko Rokiem Marii Konopnickiej, Józefa Wybickiego i Józefa Mackiewicza – decyzje Sejm podjął w październiku. Ale też, jak postanowiono podczas posiedzenia z 17 listopada, Rokiem Romantyzmu Polskiego.
Życie Marii Konopnickiej można podzielić na kilka okresów: dzieciństwa w Suwałkach (1842-1849), młodości w Kaliszu (1849-1862), szczęśliwego małżeństwa z Jarosławem Janem Konopnickim i narodzin ich ośmiorga dzieci w Bronowie niedaleko Kalisza, trudnego życia z rodziną na wsi Gusin, zamieszkania poetki z dziećmi w Warszawie (1877-1890) oraz podróżowania po Europie (1890-1910). W ostatnim z tych okresów ta natchniona poetka i działaczka narodowa, autorka słynnej Roty, społecznie zaangażowana patriotka bywała również na Ziemi Ciechanowskiej. - Maria Konopnicka spaja romantyzm i pozytywizm. Jej związki z Ziemią Ciechanowską są bardzo duże. Jej syn Jan mieszkał w Ciechanowie, zaszczepiła mu działania obywatelskie i społecznikowskie, często go tam odwiedzała, pisała bajki dla wnucząt, współpracowała z Aleksandrem Świętochowskim i innymi pozytywistami. Ta Ziemia jest naznaczona jej obecnością. Pamięć o poetce przetrwała i trwa do dzisiaj. Ten rok jeszcze bardziej wybrzmi na Ziemi Ciechanowskiej jej pamięcią - powiedziała dr Teresa Kaczorowska.
Powstaje też sztuka teatralna o Marii Konopnickiej. - Ogłoszenie roku Marii Konopnickiej natchnęło mnie do zmierzenia się z tą nową formą. Chciałbym ją przedstawić jako wielką patriotkę. Dzielną kobietę i matkę sześciorga dzieci - tłumaczyła dr Teresa Kaczorowska.
Posłuchaj
Z Ziemią Ciechanowską związana jest też Lucyna Janikowa, która zmarła w niedzielę 2 stycznia. W latach okupacji niemieckiej uczestniczyła w konspiracji w sekcji Wojskowej Służby Kobiet jako żołnierz NSZ-AK. Za swoją działalność otrzymała wiele odznaczeń i medali, m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Narodowego Czynu Zbrojnego i Krzyż AK, tytuł Zasłużonego Nauczyciela RP czy Laur Ciechanowski za 2005 r.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Towarzystwo Niepokornych"
Prowadzący: Paweł Nowacki, Arkadiusz Gołębiewski, Jan Ruman
REKLAMA
Gość: dr Teresa Kaczorowska (pisarka, dziennikarka)
Data emisji: 3.01.2022
Godzina: 22:05
PR24
REKLAMA
Polecane
REKLAMA