Modernizacja zamiast wyburzenia. Komunistyczny pomnik odnawiany w Ciechanowie

2023-07-25, 09:46

Modernizacja zamiast wyburzenia. Komunistyczny pomnik odnawiany w Ciechanowie
Gość Polskiego Radia 24 przypomniała, że w Ciechanowie stoi pomnik gloryfikujący Armię Czerwoną. Foto: PAP/

- Ten pomnik powstał w Ciechanowie w 1988 roku, w ostatnim momencie komunizmu - powiedziała w Polskim Radiu 24 Teresa Marchwicka-Grabowska ze Stowarzyszenia Historycznego Mazowsza Północnego komentując plany odnowienia komunistycznego pomnika w Ciechanowie.

Od kilku tygodni trwa proces odnawiania pomnika "Walka Męczeństwo Zwycięstwo 1939-1945" w Ciechanowie. Monument przedstawiający potężnego orła jest remontowany, a blisko 100 tys. złotych na ten cel dały władze Sejmiku Mazowieckiego.

Decyzja o renowacji pomnika zbulwersowała część mieszkańców miasta, w szczególności rodziny Żołnierzy Wyklętych, ale także osób cywilnych represjonowanych po 1944 roku przez komunistów. Podjęły one walkę w obronie honoru swoich bliskich oraz prawa obywateli do dekomunizacji przestrzeni publicznej.

"Historii nie można wygumkować"

- Najboleśniejsze jest to, że pomnik, który powstał w Ciechanowie, w 1988 roku, w ostatnim momencie komunizmu - przypomniałą w Polskim Radiu 24 Teresa Marchwicka-Grabowska ze Stowarzyszenia Historycznego Mazowsza Północnego.

Przyznała, że pomnik zostanie pokazany w nowej aranżacji, "zmodernizowany, ze zmienionymi datami". - Historii nie można wygumkować, nie można zmienić daty i zmienić wszystko. My pamiętamy. Prof. Szwagrzyk zawsze nam powstarzał: pamiętajcie, ziemia ciechanowska, każda jej garść, to relikwia, to krew powstańców, konfederatów, bitwy warszawskiej, 1939 roku i czasów powojennych. Ta ziemia cały czas spływałą krwią - wskazywała gość Polskiego Radia.

Więcej w nagraniu

Posłuchaj

Teresa Marchwicka-Grabowska o dekomunizacji pomnika w Ciechanowie ("Towarzystwo niepokornych"/ Pr24) 22:36
+
Dodaj do playlisty

Dekomunizacja z mocy ustawy

Na mocy ustawy sejmowej z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki - symbole komunistyczne powinny zniknąć z przestrzeni publicznej.

***

Audycja: "Towarzystwo niepokornych"

Prowadzący: Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki , Jan Ruman

Gość: Teresa Marchwicka - Grabowska (Stowarzyszenie Historyczne Mazowsza Północnego)

Data emisji: 24.07.2023

Godzina emisji: 22.06


Polskie Radio 24/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej