"Posłowie": fenomen sagi o Wiedźminie widziany okiem fana
- To jest historia fenomenu i książka, którą każdy fan Sapkowskiego, gry, czy serialu, mógłby wręczyć swojej mamie, która tego nie rozumie - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski o książce "Wiedźmin. Historia fenomenu" Adama Flammy. - Autor od razu zdradza, że jest fanem, ale to jednocześnie jest największą wadą tej książki - ocenił Piotr Gociek.
2020-07-29, 22:35
W audycji "Posłowie" w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski rozmawiali o książce "Wiedzmin. Historia fenomenu" Adama Flammy. To książka, jak mówili, będąca próbą opisania fenomenu postaci stworzonej przez Andrzeja Sapkowskiego.
Łukasz Orbitowski zaznaczył, że fanem postaci Wiedźmina nie jest, choć "jest ostatnim, który ubliżałby tej literaturze". - Kiedy wyszedł "Wiedźmin", czytałem Mastertona, Kinga, byłem zakochany w tanich horrorach. Wiedźmin był dla mnie za mało poważny - ocenił. Przyznał, że "jest graczem". - Wyszła wspaniała gra, którą wszyscy kochają... A dla mnie ona jest za skomplikowana. Ja lubię, jak mam jeden miecz, nie dwa i jak zabijam potwory - przekonywał Łukasz Orbitowski. Ocenił, że "tego ośmioksiągu" przygód Wiedźmina "chyba nigdy nie przeczyta".
Powiązany Artykuł
Literatura fantasy. Atrakcyjne stwarzanie światów
"Wszystko wydaje mu się ważne"
Zaznaczył przy tym, że książka o historii "Wiedźmina" "nie ma cech wybitności". - Jest kompilacją wywiadów, wątków przedstawiających kolejne odsłony Wiedźmina w grach i w komiksie. Przedstawia fakty chronologicznie, lecz brakuje analiz - ocenił. - To jest historia fenomenu i książka, którą każdy fan Sapkowskiego, gry, czy serialu, mógłby wręczyć swojej mamie, która tego nie rozumie - stwierdził.
Czytaj także:
- Po widzach czas na nowych czytelników. W druku pół miliona książek o Wiedźminie
- Wiedźmin w Polskim Radiu
Piotr Gociek ocenił, że dla "ludzi niespecjalnie zaznajomionych z Wiedźminem, książka jest bardzo ciekawa, bo podaje fakty i podstawowe i mniej znane". - Autor od razu zdradza, że jest fanem, ale to jednocześnie jest największą wadą tej książki. Fan zakochany w zjawisku ma trudności z odróżnieniem rzeczy nieważnych od ważnych, bo wszystko wydaje mu się ważne - wskazał.
REKLAMA
Posłuchaj
W drugiej części audycji, rozmowy o książce Lecha Jęczmyka "Życie jako okręt oglądany od spodu". Zachęcamy do wysłuchania nagrania.
***
Audycja: "Posłowie"
Prowadzący: Piotr Gociek, Łukasz Orbitowski
REKLAMA
Data emisji: 29.07.2020
Godzina emisji: 22.06
mbl
Polecane
REKLAMA