X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Moja Jugosławia" Gorana Vojnovicia, czyli w bałkańskim kotle

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 09:58
- Mnogość tematów i postaci "Mojej Jugosławii" podana jest z naturalną lekkością. Tę powieść bardzo dobrze się przyjmuje, chce się czytać dalej, żeby wiedzieć, co będzie. Chwyta też za serce lirycznymi obrazami - mówił na antenie Polskiego Radia 24 pisarz i krytyk Łukasz Orbitowski. 
Okładka książki Moja Jugosławia
Okładka książki "Moja Jugosławia"Foto: mat.promocyjne

"Moja Jugosławia" ukazuje proces kształtowania się tożsamości młodego pokolenia tuż przed końcem istnienia Jugosławii i przez pierwszych kilkanaście lat po powstaniu na jej gruzach państw narodowych. Przedstawicielem tej generacji jest główny bohater, Vladan Borojević, syn Słowenki i Serba, oficera Jugosłowiańskiej Armii Ludowej. Służbowy wyjazd do Belgradu ojca wraz z rodziną i początek wojny w 1991 roku kończą szczęśliwe dzieciństwo chłopca w Puli. Ojciec znika z jego życia. Po siedemnastu latach Vladan przypadkowo trafia na jego ślad w internecie (generał Borojević ukrywa się jako zbrodniarz wojenny) i wyrusza do krajów byłej Jugosławii w poszukiwaniu ojca.

Powieść przedstawia doświadczenie pisarza, ma osobisty charakter. - Dla większości ludzi ojciec jest tajemnicą. Mój był dla mnie tajemnicą, pewnie ja też pozostanę zagadką dla mojego syna. W powieści Gorana Vojnovicia łączy się to z pytaniem o naturę zła - powiedział Łukasz Orbitowski.

Książka, będąc także przewodnikiem po jugosłowiańskim krajobrazie pamięci, z cennymi obserwacjami zjawisk społecznych, etnicznych i obyczajowych, prezentuje krytyczne, choć niepozbawione humoru spojrzenie jej autora na stereotypy związane z mieszkańcami Bałkanów. 

Posłuchaj
23:46 PR24_AAC 2020_11_18-22-06-13.mp3 "Moja Jugosławia" i "Usterka na skraju galaktyki" (Poczytnik)

 

W audycji również o zbiorze opowiadań Etgara Kereta "Usterka na skraju galaktyki". W 2017 roku Etgar Keret jechał w pośpiechu na spotkanie autorskie do Bostonu, ale auto prowadzone przez jego kierowcę zderzyło się na autostradzie z innym pojazdem. Przednia szyba prysła, poduszki powietrzne eksplodowały, a pisarz złamał dwa żebra. Opowiadał potem, że całe życie przeleciało mu przed oczami, a kiedy policjant wyciągał go ze zniszczonego samochodu, pomyślał: Moja śmierć to zaledwie usterka na skraju galaktyki. 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Posłowie"

Prowadzący: Piotr Gociek, Łukasz Orbitowski

Data emisji: 18.11.2020

Godzina emisji: 22.06

PR24

Czytaj także

"Świeży" Nico Walkera. Orbitowski: jestem zakochany w tej powieści

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 23:59
- Ta książka jest niesłychanie blisko brutalnej, szczerej konfesji, w której przebrzmiewa niechęć do siebie, do świata, potrzeba poszukiwania szczęścia - mówił o "Świeżym" Nico Walkera Łukasz Orbitowski. - Mamy do czynienia z dziełem bardzo znaczącym - ocenił Piotr Gociek.
rozwiń zwiń