more_horiz

Maria Barbasiewicz: choinka jest odwołaniem do biblijnego raju

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2019 23:59
- Łańcuch choinkowy symbolizuje węża, a jabłka - owoc z drzewa poznania - mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Barbasiewicz, autorka książek o zwyczajach świątecznych. - Z choinką związana jest też polska tradycja - dodała.
Audio
  • Maria Barbasiewicz o zwyczajach świątecznych ("Między nami kobietami"/ PR24)
Choinka bożonarodzeniowa
Choinka bożonarodzeniowaFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Gość Polskiego Radia 24 opowiadała o historii świątecznych tradycji. Jak mówiła, "w czasach kształtowania się tradycji bożonarodzeniowych nie myślano o genezie obchodzenia tych świąt 25 grudnia". - Warto przypomnieć, że te święta obchodzono od IV wieku n.e. Datę ustawiono symbolicznie na dzień przesilenia zimowego, od kiedy dzień zaczyna się wydłużać. To było zaznaczane liturgicznie, ale też łączyło się w rozumieniu ludzi - dawało świadomość, że narodził się Zbawiciel i dlatego przybywa dnia. Cieszono się z tego powodu - wyjaśniała Maria Barbasiewicz.

boże narodzenie szoopa free pixabay 1200.jpg
Ks. Andrzej Sochal: w Boże Narodzenie powinniśmy odzyskać kontakt z człowiekiem

Święta zakorzenione w tradycji

- Obecnie sprawy religijne oderwały się nieco od obyczajów, ale to święto zachowało mocne tradycje w rodzinach. Pilnowane jest, by te święta wyglądały tak, jak w czasach naszych mam, czy babć - dodała.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Bałwany z piasku i "Cicha noc" przy sekwoi. W USA świętują na wiele sposobów

Maria Barbasiewicz podkreślała, że Boże Narodzenie ma tradycyjnie odwołanie do raju. - W średniowieczu mocne było przekonanie o symbolicznym połączeniu narodzin Chrystusa z Golgotą. Już wtedy odwoływano się do rajskich elementów - imieniny Adama i Ewy związane były z tym, że wierzono w odkupienie ich grzechu przez Zbawiciela - wyjaśniała.

Łańcuch symbolem węża

Jak zaznaczała, współczesnym odwołaniem do raju jest choinka. - Pojawia się łańcuch, który jest symbolem węża, oraz jabłka, naturalnie symbol zdrowia, radości i dostatku, ale też owocu z drzewa poznania - argumentowała.

- Choinka nawiązywała do drzewa rajskiego, ale związana jest z nią też polska tradycja. Zwyczaj dekorowania drzewka pojawił się w Polsce w czasach zaborów. Niektórzy etnografowie łączą łańcuch choinkowy z symbolicznymi okowami, jakie oplotły ziemie Polskie - podkreślała.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Wtedy to było coś cudownego". Wigilie Anny Polony i wyjątkowy wiersz

Jak dodała Maria Barbasiewicz, w Bożym Narodzeniu "połączone są zarówno elementy liturgiczne jak i obyczaje miejscowe i pewne formy wróżenia, choćby wyciąganie sianka spod obrusa".

Więcej o historii obyczajów i tradycji świątecznych - w nagraniu audycji. Zachęcamy do jej wysłuchania.

***

Audycja: "Między nami kobietami"

Prowadzący: Anna Popek

Gość: Maria Barbasiewicz (pisarka)

Data emisji: 25.12.2019

Godzina emisji: 23.35


mbl

Zobacz także

Zobacz także