"Między nami kobietami": Historia śląskiego Kopciuszka
Joanna Grycik von Schomberg-Godula, żonie hrabiego Hansa Ulryka Schaffgotscha była niezwykłą postacią przełomu XIX i XX wieku. O jej niezwykłych losach opowiedziała autorka książek i jej biografka Irena Twardoch, historyk z Muzeum Miejskiego im. M. Chroboka w Rudzie Śląskiej.
2020-04-29, 23:59
Posłuchaj
Joasia Grycik rodziła się 29 kwietnia, dokładnie 172 lata temu, w biednej rodzinie na Śląsku. Jako kilkuletnia dziewczynka trafiła do domu Karola Goduli, człowieka, który stworzył podwaliny przemysłu przemysłowo-górniczego na Górnym Śląsku. Ekscentryczny miliarder, nazywany królem cynku i węgla, był posądzany o konszachty z diabłem.
Osoba 6-letniej dziewczynki zjednała sobie człowieka stroniącego od ludzi, którego wręcz się bano, do tego stopnia, że zapisał jej znaczną część swojego majątku. Otwarcie testamentu było sensacją w skali Europy.
- Gdy jako pełnoletnia przejęła stery zarządzania tym majątkiem, to pomnożyła go ośmiokrotnie - powiedziała Irena Twardoch.
Pani z ludu
Już jako wykształcona i majętna dziewczyna Joanna otrzymała tytuł hrabiowski von Schomberg-Godul, nawiązujący do jej majątku w Szombierkach oraz herb rodowy nawiązujący do przemysłu górniczego, podobny do herbu Bytomia. Następnie wybrała sobie spośród wielu kandydatów na męża, hrabiego ze zubożałego rodu Schaffgotsch.
REKLAMA
Zamężna kobieta postanowiła zadbać najuboższych i prowadziła działalność charytatywną.
W audycji wspomniano o tym skąd wzięły się nazwy wielu dzielnic śląskich miast, ale również o obiektach sakralnych i budynkach użytku publicznego, szkołach i szpitalu powstałych dzięki działalności dobroczynnej Schaffgotschów.
Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji.
* * *
Audycja: "Między nami kobietami"
Prowadzi: Anna Popek
REKLAMA
Gość: Irena Twardoch (historyk)
Data emisji: 30.04.2020
Godzina emisji: 23.37
PR24/st
REKLAMA
REKLAMA