Miłosz Lodowski o "Niepospolitej": mam nadzieję na pokazanie zdolnych twórców

- Polscy artyści, którzy chcą czerpać z tradycji, czekają w blokach startowych i nie ma żadnego problemu, by dać im działać tak, by mogli we właściwy sposób pokazywać piękno naszej ojczyzny - mówił w Polskim Radiu 24 Miłosz Lodowski, współtwórca filmu "Niepospolita". Gośćmi "Aria czy barbaria" byli także Maryna Miklaszewska, pisarka i Janusz Janowski, krytyk, oraz Dariusz Malejonek, muzyk.

2019-11-09, 21:14

Miłosz Lodowski o "Niepospolitej": mam nadzieję na pokazanie zdolnych twórców
Kadr z filmu "Niepospolita". Foto: YouTube/screen

Posłuchaj

[9.11.19] "Aria, czy barbaria" - cz. I - wspomnienie Izabelli Galickiej i opowieść o projekcie "Niepospolita" (Polskie Radio 24)
+
Dodaj do playlisty

Audycję rozpoczęło jednak wspomnienie zmarłej w minionym tygodniu krytyk sztuki krytyk sztuki Izabelli Galickiej. - Była historykiem sztuki, i to wybitnym. Jej przesłanie było bardzo proste: trzeba lubić ludzi, mieć dobry stosunek do świata i mieć nadzieję - podkreślała Maryna Miklaszewska.

Powiązany Artykuł

Izabella Galicka tt MKiDN-663.jpg
Zmarła Izabella Galicka. "Zawsze stawała po stronie prawdy i dobra"

Dług wdzięczności historyków sztuki

Janusz Janowski przypomniał, że Galickiej udało się odkryć jedyny w Polsce obraz El Greca. - Trzeba mieć świadomość, że jego dzieła zaliczane są do najznakomitszych w tradycji sztuki europejskiej. Odkrycie tego obrazu to wspaniały fakt. Wszyscy historycy sztuki mamy wielki dług wobec Izabeli Galickiej za to odkrycie - wskazał Janusz Janowski.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Nie żyje Izabella Galicka - odkrywczyni jedynego obrazu El Greca w Polsce

W dalszej części Programu było o filmie "Niepospolita", który od soboty można oglądać w internecie. Gościem audycji "Aria czy barbaria" był Miłosz Lodowski, współautor scenariusza do tego filmu.

REKLAMA

"Artystów chętnych tradycji trzeba odkryć"

"Niepospolita" to krótkometrażowy film fabularny osadzony w historycznych realiach II Rzeczpospolitej. Jest to opowieść o ludziach, uczuciu, wielkości i entuzjazmie tamtych czasów - podali twórcy projektu.

W jego ocenie, artystów, chcących czerpać z polskiej tradycji i kultury jest dużo, tylko trzeba po nich sięgnąć. - Ciągle słyszę, że polski świat sztuki jest zdominowany przez ludzi, którym obca jest tradycja polska. Mówi się, że artyści, którym bliskie są polska kultura i tradycja, są uznawani za mniej zdolnych, nikt nie starał się ich odkryć. Oni czekają w blokach startowych i nie ma żadnego problemu, by znaleźć ich na rynku i dać im działać tak, by mogli we właściwy sposób pokazywać piękno naszej ojczyzny - mówił gość Polskiego Radia 24.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Opowieść o wielkości i pięknie II RP. Premiera filmu "Niepospolita"

- Przez bardzo wiele lat polski rynek filmowy był tak skonstruowany, że nie można było na niego wejść, nie będąc w koteriach. Nasza rzeczywistość była zabetonowana na narracje, które mogą być korzystne dla naszego kraju. Dopiero teraz jest szansa na zburzenie tego szklanego sufitu. Mam nadzieję, że w końcu uda się pokazać naszych zdolnych twórców, należących do nowej fali kreacji, którymi można chwalić się w świecie i którzy zastąpią rozkapryszonych gwiazdorów sprawiających problemy - podkreślił Miłosz Lodowski.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

malejonek 1200.JPG
"Dziękujemy Polsko". Festiwal muzyki i... historii

Projekt pamięci cichych bohaterów

W ostatniej części programu, gościem audycji był Dariusz Malejonek, autor projektu "Centrum Oporu Cywilnego". Dariusz Malejonek mówił w Polskim, Radiu 24, że to kontynuacja poprzednich projektów historycznych  artysty: "Panny Morowe", "Panny Wyklęte", "Panny Wygnane" w dwóch edycjach, "Panny Sprawiedliwe wśród Narodów Świata".

- To płyta upamiętniająca cichych bohaterów - ludzi, którzy w czasie II wojny światowej, podczas straszliwego terroru niemieckiego w Polsce, narażając swoje życie, pomagali swoim bliźnim i ratowali kulturę polską - mówił Dariusz Malejonek w Polskim Radiu 24.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Panny Sprawiedliwe. Wokalistki opowiadają o historii Polski

Premiera tego projektu odbędzie się na festiwalu Dziękujemy Polsko, czyli 13 listopada w warszawskim Palladium.

REKLAMA

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Aria, czy barbaria"

Prowadzący: Magdalena Piejko

Goście: Maryna Miklaszewska (pisarka), Janusz Janowski (krytyk sztuki, jazzman, filozof), Miłosz Lodowski (komentator polityczny), Darek Malejonek (muzyk)

REKLAMA

Data emisji: 9.11.19

Godzina emisji: 20.08


mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej