Majka Dłużewska: 10 lat po katastrofie smoleńskiej serce nadal mi pęka

Czego oczekujemy w świecie kultury w 2020 roku? - Osobiście chciałabym zobaczyć filmy smoleńskie, które robili moi koledzy i ja, a które są jakoś niechętnie pokazywane w telewizji - mówiła w Polskim Radiu 24 Majka Dłużewska. Reżyser oświadczyła, że oczekuje także kroków prawnych w związku ze spektaklem "Klątwa".

2020-01-04, 21:27

Majka Dłużewska: 10 lat po katastrofie smoleńskiej serce nadal mi pęka
Film "Smoleńsk": kadr z filmu. Foto: mat.prasowe

Powiązany Artykuł

Tokaczuk PAP-1200.jpg
Krytyk sztuki o mowie Tokarczuk: nowa ideologia potrzebuje nowych mitów

Reżyser Majka Dłużewska wierzy, że okrągła rocznica katastrofy smoleńskiej będzie pretekstem, aby wrócić do dyskusji na temat tej niewyjaśnionej sprawy. - Po dziesięciu latach nierozwiązanej sprawy smoleńskiej, co bardzo mnie boli i serce mi pęka, tkwimy w zagadce. Cierpią zarówno bliscy ofiar, jak i my, jako społeczeństwo - wskazywała.

- Poza tym liczę na to, że Ministerstwo Kultury podejmie kroki prawne w kwestii "Klątwy" w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Jest tam np. scena podcierania się flagą Watykanu. Sądzę, że powinien zająć się tym prokurator - dodała.

Reżyser podkreślała, że "bawić się można na wiele sposobów", ale niektóre tematy do zabawy nie przystają.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

komputer klawiatura lata 90 1200.jpg
"Aria czy Barbaria". Pokolenie lat 90. w obecnej kulturze

"2020 rokiem wielkich zmian"

Drugi gość audycji, Krystyna Różańska-Gorgolewska z magazynu "Luka", podkreślała, że w roku 2020 chciałaby zobaczyć przede wszystkim sztukę. - Pałam się w sztukach wizualnych. Jestem na bieżąco z tym, co dzieje się w muzeach i galeriach sztuki - mówiła.

- Liczę na to, że rok 2020 będzie rokiem wielkich zmian i będzie można wybrać się z dzieckiem np. do galerii sztuki współczesnej, bez strachu, że natrafi się na nieodpowiednie oburzające wystawy - dodała.

Krystyna Różańska-Gorgolewska przyznała, że z optymizmem patrzy na nowo rozpoczęty rok, bo "podjęto już kilka znaczących zmian", wymieniając jako przykład zmianę dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej Zamku Ujazdowskiego.

- Wierzę, że w końcu zobaczymy tam coś naprawdę ciekawego, a nie tylko obsceniczne treści - powiedziała.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

młody piłsudski 1200.jpg
"Młody Piłsudski", czyli jak Ziuk stał się ojcem narodu

"Zalewa nas propagandowy nurt neomarksizmu"

Gość Polskiego Radia 24 wskazywała na to, że od pewnego czasu jesteśmy zalewani propagandowym nurtem neomarksistowskim w sztuce. - W galeriach sztuki często mamy do czynienia z obsceną, dekonstrukcją, z tym co nas poniża niż tym, co nas uwzniośla - tłumaczyła. 

Jako kolejny przykład podała zmianę na stanowisku dyrektorskim Muzeum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

W drugiej części audycji dyskusja m.in. na temat serialu "Dwóch papieży" Netflixa i filmu "Oficer i szpieg" Romana Polańskiego.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Audycja: "Aria czy barbaria?"

REKLAMA

Prowadzący: Magdalena Piejko

Goście: Majka Dłużewska (reżyser), Krystyna Różańska-Gorgolewska (magazyn "Luka")

Data emisji: 04.01.2020

Godzina emisji: 20.06

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej