Roger Scruton, "najpiękniejsza twarz europejskiego konserwatyzmu"

2020-01-18, 21:10

Roger Scruton, "najpiękniejsza twarz europejskiego konserwatyzmu"
Roger Scruton. Foto: Aleksandra Szmigiel/REPORTER

Nie żyje Roger Scruton, wybitny konserwatywny myśliciel. Krystyna Gorgolewska (magazyn LUKA), Jakub Maciejewski ("Sieci") i publicysta Mikołaj Mirowski są zgodni, że to wielka strata dla filozofii, a Brytyjczyk trafnie diagnozował problemy naszej rzeczywistości.

Posłuchaj

Aria czy barbaria? cz. II
+
Dodaj do playlisty

Nie żyje Sir Roger Scruton, angielski filozof, jeden z najważniejszych współczesnych myślicieli konserwatywnych. W opublikowanym w nocy oświadczeniu poinformowano, że od pół roku chorował na raka. Zmarł w niedzielę. 27 lutego skończyłby 76 lat.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Zmarł brytyjski filozof Roger Scruton. "Był przyjacielem Polaków"

Był autorem ponad pięćdziesięciu książek z zakresu historii filozofii, filozofii polityki, estetyki, sztuki i religii, w tym: "Intelektualiści nowej lewicy", "Przewodnik po filozofii dla inteligentnych", "Kultura jest ważna. Wiara i uczucie w osaczonym świecie", "Zielona filozofia. Jak poważnie myśleć o naszej planecie". W latach 80. Roger Scruton czynnie wspierał opozycję antykomunistyczną w Polsce, Czechosłowacji i na Węgrzech.

Powiązany Artykuł

scruton_shutterstock_1200.jpg
Dr Mikołaj Sławkowski-Rode: Roger Scruton czuł się związany z naturą

Jakub Maciejewski o myśli Scrutona

- Nie był oderwany od rzeczywistości, ale był z nią trochę na bakier. Był wobec niej stanowczy. Mówił wprost, że dzisiaj w sztuce panuje po prostu brzydota, a przecież, jego zdaniem, w tym szalonym świecie, z tyloma niezrozumiałymi dla nas procesami, wydarzeniami w życiu nas czy państw, piękno jest ostoją, która może wszystkich skupić wokół siebie - uważa Jakub Maciejewski ("Sieci").

Dziennikarz zaznaczył, że w opinii myśliciela, "teraz liczy się tylko szokowanie, epatowanie swoim pseudonieszczęściem". - I to zdaniem Scrutona było jedną z przyczyn kryzysu społecznego - wskazał.

Krystyna Gorgolewska: wielka, niepowetowana strata

Według Krystyny Gorgolewskiej (magazyn LUKA) nie żyje "wielki klasyk", "wybitna postać" o "dużym dorobku". Powiedziała, że mimo stereotypu, że osoba konserwatywna sprzeciwia się wszelkim zmianom, "Scruton był osobą, która bardzo afirmowała to, co na afirmację zasługuje: wspaniałą, wybitną sztukę, architekturę".

>>>[JEDYNKA] Wybitny filozof i konserwatysta: Roger Scruton

- Mówił o tym jak ważna jest rodzina, że o rodzinie nie można rozmawiać tylko w sposób liryczny, bo we współczesnym świecie kształtuje ją konkretnie pewna polityka społeczna. On dokładnie, bardzo skrupulatnie te mechanizmy opisywał. Na przykład to, jakie decyzje polityczne, społeczne, mogą wpływać na to, że rodzina się rozwija albo się "zwija", czyli nie tworzy podstawowej jednostki społecznej - mówiła Gorgolewska.

Mikołaj Mirowski: nie żyje najpiękniejsza twarz europejskiego konserwatyzmu

- To, co Scruton potrafił, chyba jako jeden z nielicznych: prostota wykładu, jasność tego, co chce się powiedzieć czytelnikowi i odbiorcy - mówił publicysta Mikołaj Mirowski. Zaznaczył, że to "bardzo trudne zadanie" i wielu filozofów "ma z tym problem", są trudni w odbiorze. - Scruton jest na antypodach tego - ocenił.

Zdaniem Mirowskiego, "myśl Scrutona to myśl uniwersalna". - Przekracza wąskie ramy myślenia konserwatywnego - powiedział publicysta. Jego zdaniem myśliciel był "najpiękniejszą twarzą europejskiego konserwatyzmu".

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Audycja: "Aria czy barbaria?"

Prowadzący: Magdalena Piejko

Goście: Krystyna Gorgolewska ( magazyn LUKA), Jakub Maciejewski ("Sieci"), Mikołaj Mirowski

Data emisji: 18.01.2020

Godzina emisji: 20.06

msze


Polecane

Wróć do strony głównej