Jakub Maciejewski: nasza flaga ma wielki kulturotwórczy potencjał

Jakub Maciejewski ocenił, że "flaga Polski ma niesamowite szczęście dlatego, że jest tak łatwa do wyobrażenia, jej symbolika jest bardzo jasna". Zdaniem dra Janusza Janowskiego, "w pewnym stopniu zablokowano pewną euforię związaną z identyfikowaniem się z tymi barwami". - Temat patriotyzmu, bo flaga jest symbolem odniesienia do ojczyzny, był istotny dla całej sztuki romantycznej - przypomniał Wojciech Korkuć.

2020-05-02, 21:35

Jakub Maciejewski: nasza flaga ma wielki kulturotwórczy potencjał
Zdj. ilustracyjne. Foto: Velishchuk Yevhen/Shutterstock.com

Posłuchaj

Co dla nas oznacza polska flaga? (Aria czy barbaria cz. 1)
+
Dodaj do playlisty

W Dniu Flagi Rzeczpospolitej Polskiej warto zastanowić się nad tym, jakie znaczenie dziś ma słowo ojczyzna i symbole państwowe i jak wygląda obecnie sztuka tożsamościowa.

Powiązany Artykuł

flaga polska fot Velishchuk Yevhen 1200.jpg
Pokaż jak świętujesz. Akcja resortu kultury i Biura Programu "Niepodległa"

"Mniej dzieł afirmacyjnych"

Dr Janusz Janowski uważa, że myślenie o tego rodzaju sztuce zmieniło się w ciągu wieków. Przypomniał słynne obrazy z flagami, jak "Wolność wiodąca lud na barykady" autorstwa Eugène'a Delacroix, które miały sławić doniosłe wydarzenia dla historii danego kraju. 

- Współcześnie bardziej wykorzystuje się symbolikę flagi, żeby postponować, atakować to, co narodowe. Afirmacyjnych dzieł, które wykorzystywałyby tę symbolikę, jest znacznie mniej - wskazał.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Historia polskiej flagi. Co oznaczają jej kolory?

REKLAMA

Zdaniem historyka sztuki i malarza, obecnie wprowadza się "krytyczny nurt, który chciałby jak najdalej odejść od takiego symbolicznego pojmowania polskości i tego, co patriotyczne".

Gość PR24 dodał, że "w pewnym stopniu zablokowano pewną euforię związaną z identyfikowaniem się z tymi barwami".

Powiązany Artykuł

błaszczak_1200.jpg
Szef MON: biało-czerwone barwy to symbole patriotyzmu

Wojciech Korkuć: zwrot w sztuce tożsamościowej nastąpił w PRL

- Temat patriotyzmu, bo flaga jest symbolem odniesienia do ojczyzny, był istotny dla całej sztuki romantycznej, która opierała się na tych motywach w sztuce, muzyce, literaturze - powiedział plakacista Wojciech Korkuć.

REKLAMA

Jak dodał, dzieła Jana Matejki czy Jana Malczewskiego miały działać krzepiąco na naród, a podobnie patriotyczną wymowę można zauważyć w dziełach międzywojennych. 

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Polacy za granicą. Cezary Longher: biało-czerwone barwy są w naszych sercach

- Przez cały okres zniewolenia komunistycznego ojczyzna była traktowana tak, jak pozwolił Stalin i I sekretarze ZSRR. Te kolory można było eksponować, ale tylko na 1 maja. 3 maja trzeba było je schować - powiedział.

- Polacy nie mogli samodzielnie manifestować swojej polskości, to było reglamentowane tak, aby nie poczuli się zbyt wolni - dodał artysta.

REKLAMA

"Niesamowite szczęście" polskiej flagi

Publicysta Jakub Maciejewski skrytykował stosunek elit III RP do symbolu flagi, ale przyznał, że "od paru lat coś się zmienia".

- Zmienił się stosunek do polskości, co było pracą wielu rozmaitych środowisk. Mam tu zwłaszcza na myśli tych, którzy dbali o pamięć o Żołnierzach Wyklętych - wskazał.

- Flaga Polski ma niesamowite szczęście dlatego, że jest tak łatwa do wyobrażenia, jej symbolika jest bardzo jasna. To, że to barwy proste, tylko biały i czerwony, sprawia, że na wielu obrazach, gdzie formalnie nie ma flagi, te barwy się pojawiają - powiedział gość PR24, przywołując polskie malarstwo batalistyczne, w którym proporce i chorągwie mają biało-czerwone barwy.

- Ta estetyka do nas bardzo często wraca. Nasze godło jest na bazie tych barw, są herby szlacheckie, także biało-czerwone. Mamy szczęście, że nasza flaga jest jedną z najstarszych w Europie - mówił Jakub Maciejewski. - Ta flaga, która ma w sobie taki wielki kulturotwórczy potencjał została najpierw przez PRL, a potem przez tę "fajnopolacką" III RP, trochę zmarnotrawiona - powiedział.

REKLAMA

Więcej w nagraniu. 

* * *

Audycja: "Aria czy barbaria?"
Prowadzi: Magdalena Piejko
Goście: Jakub Maciejewski ("Sieci"), dr Janusz Janowski (malarz, teoretyk i historyk sztuki), Wojciech Korkuć (plakacista)
Data emisji: 2.05.2020
Godzina emisji: 20.09

PR24/pkr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej