X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Czy podział polskiego społeczeństwa jest trwały?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2020 21:50
- Możemy mówić wspólnym językiem, ale to, co powinno być oceanem, w którym się poruszamy, czyli kultura, uległo takiemu wykoślawieniu, że wylądowaliśmy w jednej wielkiej wieży Babel - powiedział w odniesieniu do problemu podziału polskiego społeczeństwa Miłosz Lodowski, menedżer kultury. Gośćmi audycji "Aria czy barbaria?" byli również aktor Redbad Klynstra oraz historyk dr Mikołaj Mirowski.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Velishchuk Yevhen

Magdalena Piejko wraz ze swoimi gośćmi rozmawiali o kwestii, która zdominowała ostatni tydzień, także w dziedzinie kultury. Szukali odpowiedzi na pytanie dotyczące tego, w jaki sposób skleić dwie części Polski, które po raz kolejny wyłoniły się po zakończeniu wyborów, tym razem prezydenckich.

Posłuchaj
45:07 PR24_AAC 2020_07_18-20-06-07.mp3 Goście Magdaleny Piejko o problemie podziału w polskim społeczeństwie ("Aria czy barbaria?")
Kinomaseczki.jpg
Akcja "Wracamy do kina". Dyrektor TVP Kultura 2: to walką o kulturę

"Brutalny podział"

Nie tylko politycy, ale także tzw. ludzie kultury prześcigają się w obrażaniu mieszkańców mniejszych miejscowości. Z faktem podziału naszego kraju zgodził się dr Mikołaj Mirowski, który wskazał, że pokazują to nie tylko wyniki wyborów.

- Jest to podział niestety brutalny. Dzieje się coś niedobrego, bo dopóki walka polityczna ogniskowała się do wokół Sejmu i parlamentarzystów, to pół biedy. Gorszą rzeczą jest to, że spór schodzi na dół, do rodzin, znajomych i również odbiorców kultury. Ten podział się radykalizuje i należy zastanowić się głęboko, jak obniżyć poziom emocji i powiedzieć sobie, że wciąż jesteśmy tym samym narodem - zaznaczył historyk.

Walka dwóch dusz

Zdaniem Miłosza Lodowskiego, polskie społeczeństwo jest trwale podzielone i aktualnie dwie polskie dusze walczą o duszę całego narodu. - To główny problem, bo ta walka będzie bardzo zażarta. Patrząc na to, co się dzieje w przestrzeni kultury, pojawia się pytanie czy to, co nazywamy kulturą jest wspólnym językiem dla nas wszystkich. Być może część osób wypisała się ze wspólnoty i nie chce trzymać się wzorców kulturowych nam bliskich - zauważył w audycji "Aria czy barbaria?".

Dodał, że możemy mówić wspólnym językiem, ale to, co powinno być "oceanem, w którym się poruszamy, czyli kultura, uległo takiemu wykoślawieniu, że wylądowaliśmy w jednej wielkiej wieży Babel".

Holenderska droga

Putin-3.jpg
"Zakłamana historia, czysta polityka". Ludzie kultury o artykule Władimira Putina

Do tego, co obecnie dzieje się w Polsce, Redbad Klynstra porównał sytuację w Holandii po II wojnie światowej. Zwrócił uwagę, że były wtedy w tym państwie trzy grupy, które żyły we wzajemnej wrogości.

- Ich przedstawiciele nie mogli na siebie patrzeć. Byli to protestanci, katolicy oraz komuniści. Wpadli na pomysł, by przez jakiś czas pomieszkać w równoległych światach. W miejscowościach, gdzie była więcej niż jedna ze wspomnianych grup, każda miała swojego fryzjera, czy piekarza. W konstytucji zapisano, że wszystkie grupy światopoglądowe i religijne mają prawo do swojego radia i telewizji. Gdybyśmy zdecydowali się na taki krok, może pomogłoby to uspokoić emocje - zaznaczył aktor.

Żyjemy w wirtualnym świecie?

Dr Mikołaj Mirowski ma wrażenie, że Polacy, poprzez media i "samonakręcającą się spiralę dwóch stron", żyją trochę w wirtualnym świecie. - Ludzie, którzy to śledzą, zaczynają w tym uczestniczyć. Być może ten świat mediów społecznościowych nie jest do końca prawdziwy - wskazał. - Nie dajmy się prowadzić politykom na manowce. Oni chętnie polaryzują społeczeństwo, bo to ułatwia im życie - stwierdził dr Mirowski.

* * *

Audycja: "Aria czy barbaria?"
Prowadziła: Magdalena Piejko
Goście: Redbad Klynstra, aktor, dr Mikołaj Mirowski, historyk oraz Miłosz Lodowski, menedżer kultury
Data emisji: 18.07.2020
Godzina emisji: 20.06

Czytaj także

"Artysta musi reagować na rzeczywistość". Dyrektor teatru Wierszalin o czasie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2020 21:30
- Być może rodzi się jakaś nowa odmiana teatru, w której możemy posługiwać się internetem - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor teatru Wierszalin, Piotr Tomaszuk. Gośćmi audycji byli też: Jadwiga Majewska, Prezes Stowarzyszenia Forum Sztuki Tańca i Jarosław Cymerman z Instytutu Teatralnego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Autor poczytny, bardzo lubiany, o sprawnym warsztacie". Wspomnienie Jerzego Pilcha

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2020 21:30
- Nie sposób nie odnotować dnia jego odejścia. To ważna data dla polskiej literatury współczesnej. Był to autor poczytny, bardzo lubiany, szanowany przez elity III RP - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Janusz Janowski ze Związku Polskich Artystów Plastyków. Gośćmi audycji byli także: Jakub Maciejewski (tygodnik "Sieci") i Marcel Skierski (Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski). 
rozwiń zwiń