Płonące katedry we Francji. "To znak naszych czasów, mają wymowę symboliczną"

- "Płonące katedry" to znak naszych czasów. One mają przede wszystkim wielkie znaczenie dla kultury i wielką wymowę symboliczną. Potocznie mówi się przecież, że Francja była pierwszą córą Kościoła - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Janusz Janowski, prezes Związku Polskich Artystów Plastyków. Gośćmi audycji byli także: historyk sztuki Franciszek Bojańczyk i dr Elżbieta Bogaczewicz-Biernacka, konserwator Muzeum w Nieborowie i Arkadii. 

2020-07-25, 22:00

Płonące katedry we Francji. "To znak naszych czasów, mają wymowę symboliczną"

Tydzień temu doszło do pożaru katedry św. Piotra i Pawła w Nantes. W ubiegłym roku natomiast płonęła katedra Notre Dame w Paryżu. Z jednej strony są to świątynie katolickie, będące wręcz symbolami Kościoła we Francji, z drugiej - to piękne zabytki i okazy sztuki architektonicznej. 

Posłuchaj

Franciszek Bojańczyk, dr Elżbieta Bogaczewicz-Biernacka i dr Janusz Janowski o pożarach świątyń i zabytkach (Aria czy barbaria?) 49:52
+
Dodaj do playlisty

 

Franciszek Bojańczyck podkreślił, że gdy dowiedział się o pożarze świątyni w Nantes, odczuwał smutek, bo "stracono tak wiele". - Poważnemu uszkodzeniu uległy witraże i organy. To dramat, to kolejny pożar tego kościoła po zaledwie kilku dekadach - zaznaczył gość PR24. 

REKLAMA

Powiązany Artykuł

pap_nates 1200.jpg
Pożar francuskiej katedry. Prefekt Nantes przedstawił plan rekonstrukcji

"W Polsce zabytki płoną każdego tygodnia"

Jak podkreślił, najbardziej uderza go jednak to, że "dyskusja w mediach o Nantes, a wcześniej o Notre-Dame trwa długo, a w Polsce zabytki płoną praktycznie każdego tygodnia i o tym u nas niewiele się mówi". - Informacje na ten temat pozostają w lokalnych mediach. W Polsce płoną przede wszystkim pałace czy zabytki architektury przemysłowej - powiedział Bojańczyk. 

Według Janusza Janowskiego "płonące katedry" to znak naszych czasów. - Te wspaniałe kościoły płonące we Francji to zabytki klasy zerowej, najwspanialsze okazy - jak Notre-Dame w Paryżu - architektury gotyckiej. One mają przede wszystkim wielkie znaczenie dla kultury i mają wielką wymowę symboliczną. Potocznie mówi się przecież, że Francja była pierwszą córą Kościoła - stwierdził. 

Elżbieta Bogaczewicz-Biernacka z kolei zwróciła uwagę na to, że pożary katedr we Francji przyczyniły się do wywołania dyskusji na temat zabezpieczeń i dbania o zabytki. - Decyzją senatu francuskiego będą odbudowane obie katedry - Notre-Dame i świątynia w Nantes. Ustawa o rozdzielności państwa od Kościoła przerzuciła obowiązek dbania o te zabytki właśnie na państwo. W przypadku tych katastrof środki będą pochodziły z funduszy państwowych i gminnych - podkreśliła rozmówczyni PR24. 

Więcej w nagraniu. 

REKLAMA

* * *

Audycja: "Aria czy barbaria?"
Prowadzi: Magdalena Piejko
Goście: Franciszek Bojańczyk (historyk sztuki), dr Elżbieta Bogaczewicz-Biernacka (konserwator Muzeum w Nieborowie i Arkadii), dr Janusz Janowski (prezes Związku Polskich Artystów Plastyków) 
Data emisji: 25.07.2020
Godzina emisji: 20.06

PR24/bartos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej