Media społecznościowe. Publicyści nt. dokumentu "The Social Dilemma"

2020-11-21, 21:03

Media społecznościowe. Publicyści nt. dokumentu "The Social Dilemma"
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: 13_Phunkod/shutterstock

- Relacje w mediach społecznościowych bardzo często są powierzchowne - powiedział w Polskim Radiu 24 Zbigniew Mańkowski krytyk i publicysta. Goścmi audycji "Aria czy barbaria?" byli także Łukasz Adamski (krytyk) i Mikołaj Mirowski (historyk i publicysta).

Tematem audycji był dokument pt. "The Social Dilemma", ukazujący skutki korzystania z mediów społecznościowych.

- Przyjmuję ten dokument z duża aprobatą i otwartością - powiedział Mańkowski. Dodał, że "co do diagnozy się zgadzam, nie jest ona zaskakująca". Mówił o możliwości "uwikłania w media", szczególnie wśród młodego pokolenia, które częściej korzysta z mediów społecznościowych.

Powiązany Artykuł

shutterstock Bundit Yuwannasiri fake news 1200.jpg
Fake newsy. O sztuce selekcjonowania informacji

Mańkowski zauważył, że "media społecznościowe działają na zasadzie pewnego przekonania, że działają w służbie ludzi, że łączą ludzi". Przypomniał, że twórcy Facebooka wielokrotnie przedstawiali go jako "jak najbardziej etyczną instytucję", która "promuje dobro, a odrzuca zło". - Jakże szlachetna to idea - skomentował gość Polskiego Radia 24.

Posłuchaj

Zbigniew Mańkowski, Łukasz Adamski i Mikołaj Mirowski o mediach społecznościowych (PR24/Aria czy barbaria?) 22:24
+
Dodaj do playlisty

 

- Jest mnóstwo ludzi, którzy istnieją w opozycji wobec tego ładnego, etycznego sloganu, czyli ludzi skonfliktowanych - podkreślił Mańkowski. Dodał, że kontakty w mediach społecznościowych bardzo często są "powierzchowne".

Z kolei Mikołaj Mirowski podkreślił, że "jest pytanie o zasięg, jaka jest skala tych problemów, które porusza "The Social Dilemma", ile osób jest na dobrej drodze do uzależnienia od mediów społecznościowych, a ile jest uzależnionych (...) na ile to, co pokazuje ten dokument jest takim jednym z ostatnich nawoływań o opamiętanie się".

- Chciałbym zobaczyć parę poważnych analiz socjologicznych, żeby zmierzyć się ze skalą problemu - dodał.

Czytaj także:

Łukasz Adamski zwrócił uwagę na fakt, że "to jest film, który jest na platformie (Netflix) korzystającej bardzo chętnie z algorytmów i pozycjonującej swoich widzów". - Troszeczkę czyszczenie własnego sumienia - stwierdził.


Posłuchaj

Zbigniew Mańkowski, Łukasz Adamski i Mikołaj Mirowski o mediach społecznościowych (PR24/Aria czy barbaria?) 25:11
+
Dodaj do playlisty

 

- Z jednej strony kocham media społecznościowe (...) a z drugiej strony sam zostałem wrzucony do jakiejś bański ideologiczno-partyjnej już dzisiaj, która spowodowała, że widziałem tylko określony punkt widzenia - powiedział Adamski.

Odnośnie do treści filmu stwierdził, że był "wstrząśnięty pewnymi scenami".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Aria czy barbaria?"
ProwadzącyMagdalena Piejko
Goście: Zbigniew Mańkowski (krytyk, publicysta i prof. gdańskiej ASP), Łukasz Adamski (krytyk) i Mikołaj Mirowski (historyk, publicysta)
Data emisji: 21.11.2020
Godzina emisji: 20.05

itom/pr24

Polecane

Wróć do strony głównej