more_horiz

Jolanta Stochacz: Orszak Trzech Króli jest zawsze inicjatywą oddolną

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2019 15:41
- Nigdy nie prowadziliśmy kampanii reklamowej. Ważne, by to ludzie chcieli zrobić orszak u siebie, dla siebie i dla swojej społeczności - mówiła w Polskim Radiu 24 Jolanta Stochacz z fundacji "Orszak Trzech Króli". W audycji wzięli również udział grafik Wojciech Korkuć i publicysta Miłosz Lodowski.
Audio
  • Jolanta Stochacz: ważne, by to ludzie chcieli zrobić orszak u siebie, dla siebie i dla swojej społeczności (Polskie Radio 24 / Aria czy barbaria?)
Orszak Trzech Króli w Warszawie 2019 R
Orszak Trzech Króli w Warszawie 2019 RFoto: orszak.org / mat. dla mediów

Orszak Trzech Króli to uliczne jasełka, które są organizowane na ulicach wielu miejscowości w Polsce i na świecie. Wywodzi się on z polskiej tradycji jasełkowej, kolędniczej , ale podobny jest w swoim charakterze do porad organizowanych w różnorodnych miastach Hiszpanii czy niektórych miastach Meksyku. Podczas orszaku Trzej Królowie jadą ulicami miasta do szopki, gdzie oddają hołd Świętej Rodzinie.

orszak 1200 pap.jpg
Święto Trzech Króli. Orszaki pod hasłem "Odnowi oblicze ziemi"

- To jest jeden orszak, ale w każdej miejscowości wygląda on inaczej. Wymagania są bardzo proste; by była Święta Rodzina, Gwiazda Betlejemska, Trzej Królowie i śpiewanie kolęd. A to jak dokładnie orszak będzie wyglądał, to już zależy od możliwości lokalnych organizatorów – mówiła Jolanta Stochacz.

- Co roku orszakowi towarzyszy charytatywna zbiórka pieniędzy, w tym roku pod hasłem "podaruj dzieciom wakacje". Dochód z niej zostanie przekazany na dofinansowanie wakacyjnych wyjazdów dzieci i młodzieży z ubogich rodzin - dodała organizatorka wydarzenia.

W audycji ponadto dyskusja m.in. o odbudowie katedry Notre Dame, postępującej laicyzacji Europy Zachodniej oraz rekomendacje kulturalne gości audycji.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Magdalena Piejko

Goście: Jolanta Stochacz, Wojciech Korkuć, Miłosz Lodowski

Data emisji: 28.12.2019

Godzina emisji: 20.06

PR24/ka


Zobacz także

Zobacz także