more_horiz

Wojciech Pokora: żyjemy dziś w społeczeństwie postprawdy

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2021 02:00
- W społeczeństwie postprawdy każdy na własną rękę próbuje twierdzić co jest prawdą, a co jest kłamstwem. Dziś łatwo jest manipulować ludźmi - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Pokora z SDP. Gośćmi audycji byli także politolog i historyk dr Jerzy Targalski oraz dr Zbigniew Mańkowski z ASP w Gdańsku. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Song_about_summer

Peter Pomerantsev w swojej najnowszej książce "To nie jest propaganda. Przygody na wojnie z..." stawia tezę, że początkiem społecznych procesów, które dziś postępują na świecie jest putinowska Rosja. Twierdzi on, że właśnie w tym kraju miało miejsce "pożegnanie się z prawdą". 

Zdaniem Jerzego Targalskiego dziś "pożegnanie się z prawdą ma miejsce wszędzie". - Prawda nikogo nie interesuje i nikomu nie jest potrzebna. Stwierdzenie Mackiewicza, że "tylko prawda jest ciekawa" okazuje się głęboko fałszywe. Prawda jest niebezpieczna, nie jest ciekawa. Ciekawe są rozmaite, wymyślane ad hoc teorie - powiedział gość Polskiego Radia 24. 

shutterstock_638642296-12.jpg
Naukowcy porównują fake newsy do epidemii. Wskazują, jak walczyć z dezinformacją

- Natomiast różnica między Rosją a resztą świata jest taka, że w Rosji ta fikcyjna rzeczywistość jest wykorzystywana na większą skalę. Tworzenie fikcyjnej rzeczywistości jest tam orężem politycznym stosowanym w walce i w Rosji, i na zewnątrz - zaznaczył Jerzy Targalski.


Posłuchaj
52:18 PR24_mp3 2021_02_13-20-06-15.mp3 dr Jerzy Targalski, dr Zbigniew Mańkowski i Wojciech Pokora o prawdzie i fake newsach (Aria czy barbaria?)

 

Według Wojciecha Pokory "żyjemy dziś w społeczeństwie postprawdy". - O tym mówi się coraz więcej od 2016 roku - od kampanii wyborczej w Stanach Zjednoczonych i od kampanii dotyczącej brexitu w Wielkiej Brytanii. Ale pojęcie postprawdy jest o wiele wcześniejsze. W społeczeństwie postprawdy każdy na własną rękę próbuje twierdzić co jest prawdą, a co jest kłamstwem - podkreślił dziennikarz. 

W jego opinii "dzisiaj łatwo jest manipulować ludźmi". - Osoby, które przekazują różne treści w sieci próbują wmawiać, że posiadły złotego Graala prawdy i słuchając ich, ich kanałów internetowych czy obserwując ich profile w internecie, dotyka się źródeł prawdy. Sugeruje się natomiast, żeby nie wierzyć mediom tradycyjnym czy politykom - powiedział Wojciech Pokora. 

Zbigniew Mańkowski nawiązał do wypowiedzi Jerzego Targalskiego. - Ja bym dodał jeszcze, że prawda jest tragicznie pomijana. W efekcie mamy to, co pisze Pomerantsev: kompletne rozchodzenie się naszych intencji, naszych potrzeb, ale też to, że my właściwie bez prawdy, czyli bez jakiegoś uwspólnionego -  także moralnie - punktu widzenia na świat, jesteśmy w stanie funkcjonować - zaznaczył. 

- Z jednej strony elity światowe zrezygnowały z prawdy jako czegoś, co jest według dominującego modelu myślenia czymś totalitaryzującym, czymś wyłączającym. Z drugiej strony propaguje się ideę postprawdy, która staje się "fruwającymi wiadomościami", które odrywają nas od rzeczywistości - dodał Mańkowski. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Aria czy barbaria?"
Prowadząca: Magdalena Piejko
Goście: dr Jerzy Targalski (historyk, politolog), dr Zbigniew Mańkowski (Zakład Historii i Teorii Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku), Wojciech Pokora (Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, Stop Fake)
Data emisji: 13.02.2021
Godzina emisji: 20.06

bartos

Zobacz także

Zobacz także