more_horiz

Mikołaj Mirowski: Jolanta Brzeska jest ikoną lewicy współczesnej

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2021 21:07
- Takiej, która walczy o prawa lokatorskie czy walczy z mafią reprywatyzacyjną. Walczyła o prawa ekonomiczne i społeczne - powiedział dr Mikołaj Mirowski, historyk. Gośćmi audycji "Aria czy Barbaria" byli także Majka Dłużewska i Krzysztof Wołodźko.
Portret Jolanty Brzeskiej
Portret Jolanty BrzeskiejFoto: Polskie Radio / Screen

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta powiedział, że Jolanta Brzeska powinna być honorową obywatelką Warszawy. Skrytykował też decyzję radnych Platformy Obywatelskiej, którzy odrzucili wniosek w tej sprawie. Nad tą postacią pochylili się goście audycji "Aria czy Barbaria".

1200_Jolanta_Brzeska_Forum.png
"Symbol oporu mieszkańców Warszawy przeciw niesprawiedliwości". Sebastian Kaleta o Jolancie Brzeskiej

Ikona lewicy

Zdaniem Mikołaja Mirowskiego, Jolanta Brzeska jest ikoną lewicy. - Jolanta Brzeska jest ikoną lewicy współczesnej. Takiej, która walczy o prawa lokatorskie czy walczy z mafią reprywatyzacyjną. Walczyła o prawa ekonomiczne i społeczne. Cieszę się, że powstanie o niej film, bo wejdzie jeszcze mocniej do kultury niż obecnie. To jest bardzo ważne - powiedział.

Jako ważną postać określił ją także Krzysztof Wołodźko. - Jolanta Brzeska była jednym ze współzałożycieli stowarzyszenia lokatorów. Po kilku latach zaprzeczania zbrodni wobec niej, zaczęła pojawiać się w przestrzeni publicznej za sprawą stowarzyszenia „Miasto jest nasze”. Jest bardzo ważną postacią - ocenił.

Czytaj także:


Majka Dłużewska przywołała postacie reprezentujące idee lewicy, które można zobaczyć w jej filmie o państwie Gwiazdów. - Mówiąc o prawdziwej lewicy można przytoczyć postał Józefa Piłsudskiego, który swoje poglądy kierował ku ludziom. Rolnikom, robotnikom itd. Przypomnę tylko, że to robotnicy zapewnili nam wolną Polskę. W moim filmie robotnicy mówią pięknie o niepodległości i z tego wszystko się wywodzi - powiedziała.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

Posłuchaj

47:22 PR24_mp3 2021_03_20-20-06-25.mp3 Majka Dłużewska, Krzysztof Wołodźko i dr Mikołaj Mirowski m.in. o Jolancie Brzeskiej ("Aria czy Barbaria?")

***

Audycja: "Aria czy barbaria?"

Prowadzący: Magdalena Piejko

Gość: Majka Dłużewska, Krzysztof Wołodźko, Mikołaj Mirowski

Data emisji: 20.03.2021

Godzina: 20.06 

dz

Zobacz także

Zobacz także