X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Senacki spór o 13. emeryturę. Lech Jaworski: opozycji chodzi o to, by tę ustawę przetrzymać

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 09:53
- Na tym etapie działania dotyczące 13. emerytury zostały zablokowane. Chodziło o to, by zaznaczyć swoje zdanie - mówił w Polskim Radiu 24 Lech Jaworski, kandydat do Senatu z Porozumienia. - To nie jest kwestia zablokowania przyszłych wypłat - przekonywał poseł PO Arkadiusz Myrcha.
Audio
  • [4.12.19] Lech Jaworski: opozycja zablokowała prace nad ustawą o 13. emeryturach ("Dwie strony"/ PR24)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: fot. aoc.gov

Senacka komisja budżetu i finansów publicznych odrzuciła ustawę, która pozwoliłaby na sfinansowanie wypłat 13. emerytur z funduszu solidarnościowego. Wcześniej ta ustawa nie została uchwalona, bo w głosowaniu w senackiej komisji rodziny był remis.

East News emerytury renty ZUS 1200.jpg
Wzrost najniżej emerytury w przyszłym roku. Stanisław Szwed: na rękę wyjdzie lekko ponad tysiąc złotych

Remis w głosowaniu

Poseł Arkadiusz Myrcha wyjaśniał, że "to nie jest tak, że ustawa umożliwiająca wypłatę została zablokowana". - Podczas prac sejmowych mówiliśmy, że przy wypłacie 13. emerytury przed wyborami parlamentarnymi w maju tego roku, doszło do naruszenia dyscypliny finansów publicznych. Tym projektem o regularnej wypłacie 13. emerytury, rząd stara się naprawić swój błąd sprzed pół roku, stara się zataić wszystkie ślady złamania sprawy, stąd karkołomna próba stworzenia pożyczki z funduszu solidarnościowego - podkreślał poseł Platformy Obywatelskiej.

- To nie jest kwestia zablokowania przyszłych wypłat - podkreślił. - Senat mówi: drogi rządzie, jeżeli doszło do złamania prawa, to wyjaśnijcie to, nie oszukujcie Polaków projektem, mówiąc, że dotyczy on przyszłości. Senat domaga się przestrzegania prawa, dlatego ta ustawa została zablokowana - dodał.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] T. Grodzki: kolejne posiedzenie Senatu prawdopodobnie na początku grudnia

Lech Jaworski z Prawa i Sprawiedliwości wyjaśniał, że "nie zna żadnych tajemnych planów rządu". - Wiem, że na razie, na tym etapie działania dotyczące 13. emerytury zostały zablokowane. To jest fakt, niepodlegający dyskusji. Nie wątpię, że za chwilę pojawią się nowe argumenty co do łamania prawa i niepraworządności w innych aspektach działania w tym kierunku - wskazał Lech Jaworski.

Przetrzymanie i spowolnienie ustawy

W jego ocenie, "przebieg dyskusji w komisji nie dotyczył tych nośnych kwestii", o których mówił Arkadiusz Myrcha. - Chodziło o to, żeby tę ustawę przetrzymać, spowolnić, bo zablokować całkiem się ich nie da. Chodziło o to, by zaznaczyć swoje zdanie - mówił.

- Mam nadzieję, że ta ustawa zostanie przyjęta, bo tutaj nie chodzi o walkę między zwalczającymi się frakcjami parlamentarnymi, ale o to, by w terminie i w sposób jak najkorzystniejszy dla beneficjentów, te emerytury mogły być wypłacone - dodał Lech Jaworski.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy. Audycję "Dwie strony" prowadziła Eliza Olczyk.

***

Data emisji: 4.12.19

Godzina emisji: 8.36


mbl

Czytaj także

Nie sztywna liczba, a staż pracy. Związkowcy chcą zmian ws. wieku emerytalnego

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019 08:02
- Związkowcy proponują, by warunkiem otrzymania emerytury był tylko staż pracy: 35 lat dla kobiet i 40 dla mężczyzn - pisze środowa "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: Polacy uważają, że niezależnie od tego ile będą oszczędzać, dostaną niskie emerytury

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019 12:00
- Założenia ustawy o przeniesieniu środków z OFE na IKE nie są zaskakujące. Ci, którzy wciąż mają środki w OFE staną prze wyborem czy przenieść je na IKE czy do ZUS. A każdy z tych wariantów ma swoje wady i zalety - powiedział Mariusz Adamiak z PKO BP, gość środowej audycji "Rządy Pieniądza".
rozwiń zwiń

Czytaj także

S. Karczewski: upartyjnienie Kancelarii Senatu jest bezprecedensowe

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2019 11:46
- Nigdy w przeszłości nie miało miejsca zatrudnianie na stanowiskach urzędniczych przegranych polityków. Upartyjnienie Kancelarii Senatu jest bezprecedensowe - podkreślił w sobotę wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS).
rozwiń zwiń