Poseł Porozumienia: Nord Stream 2 to nic innego jak pakt rosyjsko-niemiecki

- Współpraca z USA jest dla Polski kluczowa choćby ze względu na ostatnie wypowiedzi Władimira Putina. Prezydent Rosji próbował ostatnio zacieśnić stosunki z Białorusią, a Nord Stream 2 jest projektem politycznym, bardzo ważnym z punktu widzenia Rosji - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Cieślak, poseł Porozumienia. Gościem audycji był również Andrzej Rozenek, poseł Lewicy.

2020-01-09, 09:48

Poseł Porozumienia: Nord Stream 2 to nic innego jak pakt rosyjsko-niemiecki
Władimir Putin i Angela Merkel. Foto: photocosmos1/Shutterstock.com

Posłuchaj

Michał Cieślak i Andrzej Rozenek o bieżących wydarzeniach politycznych (Dwie Strony)
+
Dodaj do playlisty

Goście Polskiego Radia 24 rozmawiali o bieżących wydarzeniach politycznych ze świata, które dotyczą również interesów polskich. - Jesteśmy w gronie państw współpracujących militarnie na terenie Iraku. Musimy pamiętać o tym, że udział Polski w procesie, który ma wpływać na poprawę bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, jest bardzo ważny. Rząd pozostawia nasze wojska na tym terenie. Udział w misji i kontynuacja naszych działań z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski są istotne - mówił Michał Cieślak.

Powiązany Artykuł

czaputowicz jedynka pr free 1200.jpg
Jacek Czaputowicz o Bliskim Wschodzie: należy dążyć do nowego porozumienia

- Zwracam też uwagę na imperialistyczne ambicje Władimira Putina. Współpraca z USA choćby dlatego jest dla Polski kluczowa. Dopóki państwa koalicji nie zaczną inaczej postępować, musimy myśleć o naszym bezpieczeństwie. Prezydent Rosji próbował ostatnio zacieśnić stosunki z Białorusią. Mamy także Nord Stream 2, który jest niczym innym jak paktem rosyjsko-niemieckim. To tak naprawdę projekt polityczny, bardzo ważny z punktu widzenia Rosji - dodał. 

"Nadszarpnięta reputacja"

- Rezolucja parlamentu irackiego nie jest wiążąca. Gdyby okazało się, że rząd iracki żąda wycofania obcych wojsk z jego terytorium, jesteśmy za tym, aby te wojska wycofać. Lewica wysłała tam wojska w innej misji, a wtedy na czele USA stał bardziej stabilny i wiarygodny prezydent. Uwierzyliśmy również w to, że w Iraku jest broń masowego rażenia, co później okazało się nieprawdą. Konkludując, niepotrzebnie wysłaliśmy nasze wojska do Iraku. Trzeba wyciągać wnioski z błędów przeszłości - zaznaczył Andrzej Rozenek

- Trzeba podkreślić, że w polskim interesie leży rozwijanie flanki wschodniej Sojuszu Północnoatlantyckiego. Problem powstał w momencie, kiedy zorganizowaliśmy na prośbę USA szczyt dotyczący Iranu bez obecności głównego zainteresowanego. Do dziś nie wiadomo po co ten szczyt robiliśmy. Nasze dotychczasowe działania na Bliskim Wschodzie były pozytywnie odbierane, a to zostało nadszarpnięte - przyznał. 

REKLAMA

Powiązany Artykuł

borys budka w Trójce 1200.jpg
Budka: chcemy współpracy z rządem ws. bezpieczeństwa. To polska racja stanu

Jego zdaniem "Rosja i Chiny, które mają interesy w tym regionie, mają tam interesy sprzeczne. Chinom zależy na stabilizacji i surowcach energetycznych. Rosja jest eksporterem surowców. Nie boję się zaangażowania Chin w tym regionie". 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Dwie strony"
Prowadzący: Stanisław Janecki
Goście: Andrzej Rozenek (Lewica), Michał Cieślak (Porozumienie)
Data emisji: 07.01.2020
Godzina emisji: 08.07

Polskie Radio 24//IAR/pkr

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej