Janusz Kowalski: kończymy z anarchizacją wymiaru sprawiedliwości
- Będę bronił stanowiska Senatu ws. ustawy, nawet jeżeli będzie krytyczne, niech jednak opozycja przestanie skarżyć do Brukseli, załatwiajmy sprawy polskie w Polsce - mówił w Polskim Radiu 24 Janusz Kowalski (Solidarna Polska). O nowelizacji ustaw dot. sądownictwa mówił także Tomasz Trela (Lewica).
2020-01-15, 09:55
Posłuchaj
Senackie komisje, ustawodawcza oraz praw człowieka, praworządności i petycji wnioskowały we wtorek wieczorem o odrzucenie przez izbę nowelizacji ustaw o ustroju sądów i Sądzie Najwyższym. Senat zajmie się nowelizacją na plenarnym posiedzeniu, które zaczyna się w środę, 15 stycznia.
Szefowa KE Ursula von der Leyen poinformowała na konferencji prasowej, że we wtorek na spotkaniu Komisji Europejskiej odbędzie się dyskusja o praworządności w Polsce, w tym o środkach tymczasowych Trybunału Sprawiedliwości UE.
Powiązany Artykuł
![Kamil Bortniczuk 1200.JPG](http://static.prsa.pl/images/7688a161-3dab-4007-a2a6-8bde9bb29389.jpg)
Bortniczuk: UE chce debatować nad ustawą, która jeszcze nie weszła w życie
Tomasz Trela stwierdził, że wprowadzone w ustawodawstwie zmiany nie będą skutkowały usprawnieniem pracy sądów. - Opozycja z mównicy sejmowej mówiła o wadach tej ustawy, które są nie do poprawienia. Nowe przepisy nakładają na Izbę Dyscyplinarną takie kompetencje, że gdyby teraz funkcjonowała, to wszyscy sędziowie, którzy brali udział w Marszu Tysiąca Tóg, mogliby na jej mocy wylecieć z pracy. Dzisiaj cała dyskusja w Parlamencie Europejskim będzie właśnie o tym. Jako parlamentarzyście z Polski jest mi wstyd, że o Polsce i praworządności muszą wypowiadać się fora międzynarodowe – podkreślił poseł Lewicy.
Zdaniem Janusza Kowalskiego ustawa kończy anarchizację wymiaru sprawiedliwości. - Zachęca sędziów, by nie zajmowali się polityką i chodzeniem na manifestacje. Pamiętamy stanowisko Krajowej Rady Sądownictwa z 2009 r. które mówi wprost, że manifestowanie przez sędziów z politykami jest naruszeniem niezależności i niezawisłości sędziowskiej. Sędziowie manifestują swoje poglądy, by bronić swojej kastowości i tego, że nie będą poddawani demokratycznej zasadzie trójpodziału władz, czyli kontroli narodu. Przypominam, że środowisko sędziowskie blokuje nominacje 700 sędziów, którzy mieliby orzekać. Ta ustawa na szczęście to odblokowuje – dodał.
REKLAMA
Uchwalona przez Sejm 20 grudnia ub.r. nowelizacja Prawa o ustroju sądów i ustawy o Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze, wprowadza m.in. odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za "działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów".
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: ""Dwie strony"
Prowadzący: Eliza Olczyk
REKLAMA
Goście: Janusz Kowalski - Solidarna Polska, Tomasz Trela - Lewica
Data emisji: 13.01.2020
Godzina emisji: 08.06
PR24/ka
REKLAMA
REKLAMA