X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Chcemy w polskim parlamencie ludzi z ogromną wiedzą i kwalifikacjami". Europoseł PiS o podwyżkach wynagrodzeń

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 09:07
- Chcemy, żeby w polskim parlamencie zasiadali ludzie, którzy sobą reprezentują ogromną wiedzę i kwalifikacje, stąd potrzebne są odpowiednie wynagrodzenia - powiedział w Polskim Radiu Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS. Gościem audycji "Dwie strony" był również poseł Jarosław Sachajko (Koalicja Polska - Kukiz'15).
Sejm RP
Sejm RPFoto: Twitter/Sejm RP

W Sejmie przegłosowano projekt ustawy podwyższającej zarobki parlamentarzystów i najważniejszych urzędników państwa. Punktem wyjścia do obliczania wynagrodzeń będzie pensja podstawowa sędziego Sądu Najwyższego. 

Propozycja zakłada, że prezydent będzie zarabiał ponad dwa razy więcej niż teraz, czyli około 26 tys. złotych brutto miesięcznie. Pensja premiera wzrośnie z 11 do około 22 tys. złotych. Wynagrodzenia posłów zwiększą się o 4,5 tys. złotych i wyniosą ponad 12,5 tys. złotych brutto.

Wojciech Skurkiewicz 1200.jpg
"Zaniechanie i przeoczenie". Senator Skurkiewicz o pensji dla pierwszej damy

Nowelizacja ustawy wprowadza też wynagrodzenie dla pierwszej damy, która ma zarabiać prawie 18 tys. złotych brutto. Do tej pory żona prezydenta nie otrzymywała wynagrodzenia z tytułu sprawowania funkcji pierwszej damy.

"Wiedza i kwalifikacje"

- Na podwyżki płac pracowników administracji publicznej nigdy nie ma dobrego momentu i nigdy w opinii publicznej nie jest to przyjmowane pozytywnie - ocenił Zbigniew Kuźmiuk. Zdaniem europosła, chcąc, by "w polskim parlamencie zasiadali ludzie, którzy sobą reprezentują ogromną wiedzę i kwalifikacje", potrzebne są "odpowiednie wynagrodzenia".

Czytaj także:

Jarosław Sachajko odniósł się do fragmentu ustawy mówiącym o subwencjach dla partii politycznych. - Chciałbym, żeby partie nadal były finansowane z pieniędzy podatników, ale co roku, żeby podatnik decydował, czy partia spełnia obietnice i się godnie zachowuje - zaznaczył poseł.

Więcej w nagraniu.


Posłuchaj
20:33 PR24_MPLS 2020_08_17-08-06-54.mp3 Zbigniew Kuźmiuk i Jarosław Sachajko o podwyżkach płac pracowników administracji publicznej ("Dwie strony"/Polskie Radio 24)

 

***

Audycja: "Dwie strony"

Prowadzący: Mirosław Skowron

Goście: Zbigniew Kuźmiuk (PiS), Jarosław Sachajko (KP-Kukiz '15)

Data emisji: 17.08.2020

Godzina emisji: 08.06

Polskie Radio 24/IAR/st

Czytaj także

Terlecki: sędziowie SN zarabiają więcej niż prezydent czy premier, to nie do przyjęcia

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 13:11
- Projekt nowelizacji ws. wynagrodzeń to wspólna decyzja wszystkich klubów parlamentarnych, żeby uregulować problem, że sędziowie SN zarabiają więcej niż prezydent czy premier - ocenił wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS). - To przy trójpodziale władzy jest nie do przyjęcia - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ustawa o podwyżkach wynagrodzeń najważniejszych osób w państwie. Jeszcze dziś głosowanie

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 15:52
Posłowie zajęli się projektem ustawy dotyczącym podwyżki wynagrodzeń między innymi dla prezydenta, premiera, parlamentarzystów, wojewodów i samorządowców. Wysokość ich pensji ma być powiązana z wysokością wynagrodzeń sędziów Sądu Najwyższego. Nowelizacja ustawy jeszcze dziś ma trafić pod głosowanie.
rozwiń zwiń