more_horiz

Filip Kaczyński: nie może być tak, że wypłata środków z UE jest blokowana z powodów politycznych

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 09:00
- Jestem przekonany, że polski rząd przedstawi wszystkie argumenty w sprawie konieczności reformowania sądownictwa w Polsce i TSUE te argumenty przyjmie - mówił w Polskim Radiu 24 Filip Kaczyński z PiS. Gościem audycji był też Paweł Bejda z PSL.

Goście PR24 rozmawiali o tym, jak zakończy się sprawa wyroku TSUE w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Paweł Bejda z PSL powiedział, że Izba Dyscyplinarna to "dziecko" prezydenta Andrzeja Dudy. Przypomniał, że to jego projekt ustawy. Dodał, że w jego opinii, Izba Dyscyplinarna jest potrzebna, ale nie w takim kształcie, w jakim powstała, a ponadto jest upolityczniona.

"Rząd nie ma zamiaru się wycofywać"

TSUE orzekł w zeszły czwartek, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem UE. Dzień wcześniej TSUE zobowiązał Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN, także w kwestiach na przykład uchylania immunitetów sędziowskich. Z kolei również w środę Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis Traktatu o UE, na podstawie którego TSUE zobowiązuje państwa członkowie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z Konstytucją RP.


donald tusk 1200.jpg
Sławomir Skwarek o powrocie Donalda Tuska: ewidentnie zwiększyła się ilość hejtu, który wylewa się na PiS

Filip Kaczyński z PiS podkreślił, że rząd Zjednoczonej Prawicy nie ma zamiaru wycofywać się z żadnych zapisów i ustaw, które już funkcjonują i przypomniał, iż podobne rozwiązania, które obóz rządzący wprowadza w Polsce, jeśli chodzi o organizację wymiaru sprawiedliwości, obowiązują także w innych krajach UE.

"Izba Dyscyplinarna jak ramię zbrojne"

- Warto dodać, że zarówno Niemcy, jak i Hiszpania czy Włochy nie wykonały wyroków TSUE wielokrotnie, Grecja nie uznała aż dwunastu takich orzeczeń. Nie może być więc tak, że środki finansowe z UE są blokowane z powodów politycznych. Powraca Donald Tusk i nagle wchodzi bratnia pomoc, TSUE zostaje uruchomione - powiedział polityk PiS.

Pawła Bejdę dziwi fakt, iż wynagrodzenia sędziów Izby Dyscyplinarnej są o 40 proc. wyższe niż innych sędziów w Sądzie Najwyższym. - To tak jakby miała być ona ramieniem zbrojnym rządzących, a w szczególności ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobro. Uważam, że w kontekście orzeczenia TSUE rząd wycofa się z pomysłu istnienia Izby Dyscyplinarnej, ponieważ na horyzoncie jest zagrożenie wypłaty środków unijnych - mówił polityk PSL.


Posłuchaj
20:50 _PR24_AAC 2021_07_26-08-07-12.mp3 F. Kaczyński (PiS) i P. Bejda (PSL) o orzeczeniach TSUE ("Dwie strony")

***


Audycja: "Dwie strony"

Prowadzący: Mirosław Skowron

Goście: Filip Kaczyński (PiS) i Paweł Bejda (PSL)

Data emisji: 26.07.2021

Godzina: 08:07 

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem