"Amerykanie są przywiązani do wolności biznesowej". Maliszewski o ustawie medialnej

- Ta ustawa narzuca pewne ograniczenia dla podmiotów, firm amerykańskich w zakresie wolności gospodarczej w Polsce. Amerykanie mają duże przywiązanie do wolności biznesowej i nie zaakceptują takich rozwiązań - mówił w Polskim Radiu 24 Mirosław Maliszewski (PSL). Gościem audycji był również Jerzy Małecki (PiS). 

2021-08-25, 09:21

"Amerykanie są przywiązani do wolności biznesowej". Maliszewski o ustawie medialnej
Mirosław Maliszewski . Foto: PR24

Andrzej Duda w środę zabrał głos w sprawie ustawy medialnej. Prezydent ocenił, że proponowana nowelizacja jest "kontrowersyjnym rozwiązaniem, które jest niezrozumiałe dla naszych amerykańskich partnerów". Jak wyjaśnił - chodzi tu o stosunek Stanów Zjednoczonych do ochrony własności oraz o "wartość wolności słowa, która generalnie w USA i mediach jest dosyć bezwzględna". - Repolonizacja mediów powinna odbywać się na drodze rynkowej, nie przymusowo - stwierdził.

Powiązany Artykuł

1200 premier pap (1).jpg
"Nie mam wiedzy, co do tego, jakie będą jego decyzje". Premier o stanowisku prezydenta wobec ustawy medialnej

Według Jerzego Małeckiego "prezydent za szybko wyraził swoje zdanie". Polityk przypomniał, że "ustawa medialna w tej chwili jest w Senacie", a PiS zapowiedział już swoje poprawki. - Mam nadzieję, że te zmiany, które zostaną wprowadzone w Senacie dzięki naszym poprawkom, będą akceptowalne dla prezydenta i nie będzie on miał wątpliwości, żeby podpisać nowelizację - powiedział gość PR24.

Poseł podkreślił, że za sprawą tej ustawy Polska "dostosowuje swoje prawo medialne do prawa Unii Europejskiej". - Do tej pory były zalecenia, aby ujednolicać to prawo i gdy próbujemy to zrobić, nagle opozycja robi coś całkowicie innego. Inaczej zachowywała się do tej pory - ocenił rozmówca.

Czytaj także:

Posłuchaj

Jerzy Małeck i Mirosław Maliszewski o ustawie medialnej. ("Dwie strony") 21:17
+
Dodaj do playlisty

Relacje polsko-amerykański i wolność słowa

Powiązany Artykuł

duda 1200 pap (14).jpg
Kiedy decyzja prezydenta ws. nowelizacji ustawy medialnej? Szef BBN wyjaśnia

Mirosław Maliszewski przypomniał, że "jego środowisko polityczne od początku mówiło, że ta ustawa jest niepotrzebna, a nawet szkodliwa". - Przede wszystkim chodzi o relacje polsko-amerykańskie, ale także o wolność mediów w Polsce - wyjaśnił swoje stanowisko.

Polityk przypomniał, że "funkcjonuje traktat podpisany między Polską a USA dotyczący inwestycji amerykańskich w Polsce i wzajemnego szanowania biznesów". - Ta ustawa narzuca pewne ograniczenia dla podmiotów, firm amerykańskich w zakresie wolności gospodarczej w Polsce. Amerykanie mają duże przywiązanie do wolności biznesowej i nie zaakceptują takich rozwiązań - ocenił.

Drugim argumentem przeciwko tej nowelizacji jest według posła ograniczenie wolności mediów. Rozmówca podkreślił, że jego zdaniem "ta ustawa nie tylko nie powinna wejść w życie, ale w ogóle trafić pod obrady". - Szkoda tylko, że prezydent wcześniej tego nie powiedział. Uniknęlibyśmy tak chaotycznej sytuacji jak reasumpcja i całe to zamieszanie związane z głosowaniem w Sejmie - stwierdził.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

REKLAMA

Audycja: Dwie strony

Prowadząca: Eliza Olczyk 

Goście: Jerzy Małecki, PiS, Mirosław Maliszewski, PSL

Data emisji: 25.08.2021

REKLAMA

Godz. emisji: 8.06

PR24/polsatnews.pl

jbt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej