"Wymagamy szacunku i równego traktowania". Mariusz Gosek o relacjach z Unią Europejską

- My chcemy być w Unii Europejskiej - nie ma mowy o polexicie - ale na równych zasadach - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Mariusz Gosek z Solidarnej Polski. Gościem audycji była też Hanna Gill-Piątek z Ruchu Polska 2050. 

2021-09-15, 09:20

"Wymagamy szacunku i równego traktowania". Mariusz Gosek o relacjach z Unią Europejską
Mariusz Gosek. Foto: PR24/AK

Goście PR24 rozmawiali o relacjach polskiego rządu z Brukselą, zwłaszcza z Komisją Europejską. Mariusz Gosek z Solidarnej Polski podkreślił, że nastroje społeczne zawsze trzeba brać pod uwagę, ale jednocześnie pokazywać społeczeństwu analizy i fakty. Polityka prowadzona przez eurokratów, jak przypomniał, nie jest polityką sprawiedliwą i praworządną.

- My, wstępując do Unii Europejskiej, umówiliśmy się na wzajemny szacunek i podążanie w kierunku rozwoju poszczególnych krajów członkowskich. Straszenie nas odbieraniem środków unijnych to nieuczciwość, np. w Niemczech sędziowie nie mają immunitetu, i jest to praworządne, a w Polsce nie może istnieć Izba Dyscyplinarna - powiedział poseł Solidarnej Polski.

Sondaż

Powiązany Artykuł

Unia europejska parlament europejski free shutt 1200 .jpg
Prof. Bernacki o działaniach KE: jednym z jego wymiarów jest postępowanie ideologiczne

W badaniu IBRiS z 10–11 września dziennik "Rzeczpospolita" zapytał Polaków o najważniejsze zalety i wady członkostwa w Unii Europejskiej. Ankietowani mogli wybrać więcej niż jedną odpowiedź. Jak się okazuje, najwięcej jako na zaletę wskazało otrzymywanie unijnych funduszy (68 proc. wskazań). Na kolejnych miejscach znalazły się: otwarte granice (58 proc.), wzrost bezpieczeństwa Polski (34 proc.), możliwość kształcenia poza krajem (23 proc.). W porównaniu z analogicznym badaniem w ubiegłym roku możliwość korzystania ze środków unijnych stała się ważniejsza niż kwestia granic.

Hanna Gill-Piątek z Ruchu Polska 2050 zauważyła, że głównym powodem, dla którego Polacy są w Unii Europejskiej, są fundusze, które rozwijają nasz kraj i są powodem tego, że dołączyliśmy do światowej czołówki państw. Dodała, że opozycja zachowuje się przyzwoicie, dlatego poparła ratyfikację Funduszu Odbudowy po pandemii koronawirusa.

REKLAMA

Wada członkostwa

- Zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że obecny rząd może te pieniądze sprzeniewierzyć, ale wiedzieliśmy także, iż większa ich część będzie wydatkowana już po zakończeniu rządów Zjednoczonej Prawicy. Przypomnę, że także Fundusz Sprawiedliwej Transformacji byłby większy, gdyby nie polskie weto dla celu neutralności klimatycznej - powiedziała poseł.

Za główną wadę członkostwa w Unii Europejskiej, ankietowani w sondażu dla "Rzeczpospolitej" uznali to, że kraje Wspólnoty nie są równo traktowane. Deklaruje to 33 proc. ankietowanych. W ciągu roku jednak to przekonanie spadło o 7 pkt proc.


Posłuchaj

M. Gosek (Solidarna Polska) i H. Gill-Piątek (Polska 2050) o relacjach z UE ("Dwie strony") 19:31
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Dwie strony"

REKLAMA

Prowadzący: Eliza Olczyk

Gość: Mariusz Gosek (Solidarna Polska) i Hanna Gil-Piątek (Ruch Polska 2050)

Data emisji: 15.09.2021

Godzina: 08:08 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej